Haber

İngiltere Başbakanı Sunak’tan ‘Normandiya’ özrü: ‘Daha uzun kalmamam hataydı’

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, dün Fransa’da İkinci Dünya Savaşı’nın önemli dönüm noktalarından Normandiya Çıkarması’nın yıldönümü dolayısıyla yapılan anma töreninden erken ayrıldığı için özür diledi. Söz konusu çıkarmanın başladığı gün olan ve İngilizcede ‘D-Day’ (D Günü) olarak da bilinen 6 Haziran’daki anmadan erken ayrılmasının bir hata olduğunu fark ettiğini anlatan Sunak, “Özür dilerim” dedi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, yakın zaman önce erken seçim kararı alan ve partisi Muhafazakar Parti anketlerde İşçi Partisi’nin gerisinde olan Sunak, anmadan erken ayrılıp ülkesine geri döndüğü için eleştirilerle karşı karşıya kaldı. Sunak, bunun üzerine sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) hesabından paylaşım yaparak, “Normandiya’daki Britanya etkinliği sona erdikten sonra Birleşik Krallık’a döndüm. Düşününce, Fransa’da daha uzun kalmamam hataydı; özür dilerim” ifadelerini kullandı.

RÖPORTAJ İÇİN ETKİNLİKTEN ERKEN AYRILDI, CAMERON VEKALET ETTİ

Dün Fransa’nın kuzeyindeki Normandiya’da düzenlenen anma etkinliğine Sunak’ın yarı sıra ABD Başkanı Joe Biden ve İngiltere Kralı 3’üncü Charles gibi isimler de katılmıştı.

Rishi Sunak, İngiltere’nin öncülük ettiği etkinlikte konuşsa da diğer görevlerini Dışişleri Bakanı David Cameron da dahil diğer isimlere devretmişti. Daha sonra basına yansıyan görüntülerde de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Federal Başbakanı Olaf Scholz ve Biden’ın yanında da Dışişleri Bakanı Cameron’ın olduğu görülmüştü. İngiltere basınına yansıyan haberlere göre, Başbakan Sunak’ın etkinlikten erken ayrılmasının sebebi ülkesindeki bir televizyon kanalına röportaj verecek olmasıydı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu