Ekonomi

Yozgatlı Yetiştiriciler Süt Fiyatlarını Gelire Göre Belirliyor

Yozgat’ta yaşayan yetiştirici Üzeyir Koç, kentte ortalama 100 liraya satılan 5 litre sütü emeklilere 60 lira, asgari ücretlilere 70 lira, memurlara ise 100 liraya satıyor. Müşterilerinin gelir düzeyi.

Yozgat’ın Kuşçu köyünde hayvancılıkla uğraşan Üzeyir Koç, 24 yıldır çiğ süt satarak geçimini sağlıyor. Mandırasında günlük 60 kilo süt üreten Koç, ürettiği sütü şehre getirerek müşterilerinin taleplerini karşılıyor. Aracıyla mahalle mahalle dolaşarak konutlara süt dağıtan Koç, müşterilerinin ekonomik durumlarını da göz önünde bulunduruyor. Koç, 100 liraya satılan 5 litre sütü, gelir düzeyi düşük olan bazı müşterilerine uygun fiyata sunuyor. Koç, emekli müşterilerine 60 liraya, asgari ücretli müşterilerine 70 liraya süt satıyor, memur müşterilerine ise 100 liradan süt sunuyor. Koç, günlük müşterilerinin süt ihtiyacını karşılıyor ve onların hayır duasını alarak gönülleri kazanıyor.

“Günlük 60 kilo süt alıyorum”

Son dönemde yaşanan artışlardan sonra müşterilerinin ekonomik durumunu düşünmek zorunda kaldığı için böyle bir uygulamaya başvurduğunu belirten Üzeyir Koç, “24 yıldır hayvancılıkla uğraşıyorum. Vatandaşın süt ihtiyacını karşılıyorum. Yozgat’ta sürekli müşterilerim oluyor, onlara süt getiriyorum. Onlar da sütten çok memnunlar. Emekli oldular.” Müşterilerime indirim yapıyorum, 60 liraya süt veriyorum, asgari ücretlilere 70 liraya satıyorum. Normalde 5 litre sütü 100 liraya satıyorum ama fiyatları vatandaşın alım gücüne göre belirliyorum. Fiyatları bu şekilde belirlemek zorunda kaldım, vatandaş alamadı, biz de fiyatları ona göre belirledik. Artık herkes sütten memnun ve mutlu. Fiyatlar beni kurtarmıyor ama bu işi yapmak zorundayım. Maliyetler çok pahalı, yem fiyatları çok yüksek, vatandaşa destek olmak istiyorum o yüzden süte talep çok fazla. Köyde 15 hayvanım var, günlük 50-60 kilo süt alıyorum. Burada ‘Ben gelip vatandaşa satıyorum’ dedi.

“Bizim için fedakarlık yapıyor”

Müşterilerden Talip Yılmaz, kendilerine yaptığı bu uygulamadan memnun kaldıklarını belirterek, “Yıllardır kendisinden süt alıyorum, sütü çok güzel. Kendisi de bize bu konuda yardımcı oluyor. Ekonomik durumumuzu anlatıyoruz, 100 liranın altına süt alıyoruz. O bizim için fedakarlık yapıyor. İnsanların alım gücü düşük.” “Bu fiyatlara süt satıyor, kendisine teşekkür ediyoruz” dedi. -YOZGAT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu