İş

Yıldırım Belediyesi İstihdam Merkezine 31 Bin 503 Kişi Yerleştirildi

Yıldırım Belediyesi İstihdam Merkezi, 4 yılda 1.534’ü engelli olmak üzere 31.503 kişinin işe yerleştirilmesine öncülük etti.

Yıldırım Belediyesi, istihdama katkı sağlamak amacıyla hayata geçirdiği ‘Yıldırım İstihdam Merkezi’, ‘Kadın Kooperatifleri’, ‘Kadın Eğitim ve Girişimcilik Merkezleri’, ‘Yıldırım Sosyal İnovasyon ve Girişimcilik Merkezi’ projeleriyle iş arayanların umudu olmaya devam ediyor. Bu kapsamda Yıldırım Belediyesi, 2019 yılından bu yana Yıldırım İş Merkezi aracılığıyla 1.534’ü engelli olmak üzere 31.503 kişinin yerleştirilmesine öncülük etti.

Ücretsiz teknik eğitim kursları

Genç istihdamını artırmak amacıyla 18-30 yaş arasındaki gençlere yönelik ücretsiz teknik eğitim kursları düzenlediklerini belirten Başkan Oktay Yılmaz, eğitimlerden Mart 2021’den bu yana 1.908 kişinin yararlandığını söyledi. Genç nüfusu istihdam etmek amacıyla istihdam açığı bulunan meslek kümelerinde gençlerimizin becerilerini geliştirmek amacıyla çalışmalar yapıyoruz.Bu bağlamda başta dokuma olmak üzere otomotiv ve makine sektörlerine nitelikli orta personel yetiştirerek kalıcı istihdam sağlamak için çalışıyoruz. Ayrıca eğitimlerimizden faydalanan birçok gencimiz kendi işini kurdu” dedi.

İstihdamda ‘engelleri’ aşmak

Önder Yılmaz, 2015 yılında bir yerel yönetim tarafından ilk kez uygulanan ‘Destekli İstihdam Modeli ve Engellilerin İşe Adaptasyonu ve İşyeri Hibe Programı’ çerçevesinde 120 kişiye işe ve işyerine uyum eğitimi verdiklerini belirtti. Türkiye, “‘Destekli İstihdam Modeli’ projesi çerçevesinde eğitimler tüm hızıyla devam ediyor. Verdiğimiz eğitimler sonucunda engelli bireyler güçlendiriliyor ve iş hayatına hazırlanıyor. Süreç boyunca 40 seans eğitim veriliyor. Özel vatandaşlarımıza verildi ve eğitimler sonucunda farklı sektörlerde 48 özel kişi istihdam edildi. İnşallah engelsiz bir Yıldırım’ı hep birlikte inşa edeceğiz.”

12 kooperatif

‘Güçlü kadın, güçlü toplum’ sloganıyla 2021 yılında kurdukları kadın kooperatifleriyle kadının sosyal ve ekonomik hayattaki rolünü güçlendirdiklerini kaydeden Lider Yılmaz, “Yıldırım Belediyesi olarak en çok kadın kooperatifinin bulunduğu ilçeyiz. Kurduğumuz 12 kadın kooperatifi ile Bursa’da kooperatifçilik yapıyoruz.Kadınları güçlendirmek ve ekonomik potansiyellerini değere dönüştürmek amacıyla kadın kooperatiflerinin kurulmasına öncülük ediyor ve destek veriyoruz.Şu ana kadar 12 kadın kooperatifinin kurulmasına katkıda bulunduk, 4 kadın kooperatifinin kurulmasına katkıda bulunduk. Bunların 8’i tarımsal, 8’i ticari. Hedefimiz bu sayıyı 14’e çıkarmak. Kadınlarımızı sosyal ve ekonomik olarak güçlendirmeyi kendimize görev sayıyoruz. Yaptıklarımızın yanı sıra bu yolda yapacak daha çok işimiz var. İnşallah çalışmaya, üretmeye, kadınlarımıza destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

22 noktada kadın girişimciliği ve eğitim merkezi

Yıldırım’ın her mahallesinde açmayı hedefledikleri mesleki eğitim kurslarıyla kursiyerlerin el sanatlarını gelire dönüştürmeyi hedeflediklerini belirten Yılmaz, “Kadınlarımızın üretime ve ekonomiye katkıları, üretecekleri en küçük halı, Yapacakları en küçük tablo, yapacakları en küçük dikiş-nakış ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır.Bu nedenle kadın eğitim ve girişimcilik merkezleriyle Yıldırımlı’daki kadınlarımızın sosyal hayattaki rolünü arttırmaya çalışıyoruz.Mezun olduk Mart 2021’den bu yana eğitim merkezlerimizden 5 bin 206 kursiyer. Kurslarımızı tamamlayan kadınlarımızdan bir kısmı sözleşmeli olarak barınma imkanından yararlanırken, 232’si istihdam edildi.Bununla birlikte yüzlerce Yıldırımlı kadın da kendi sayfalarını açarak, ürünlerini sosyal medyada satmaya başladılar.”

Hem iş arayanın hem de işverenin yüzünü güldürüyor

İş Merkezine başvuran adayların, ön görüşmenin ardından patron temsilcileriyle görüştürüldüğünü belirten Lider Yılmaz, “Vatandaşlarımızın istihdamına katkı sağlayan özel sektör temsilcilerimize teşekkür ediyoruz. Gelinen noktada İstihdam Merkezimiz iş ve işçi bulma konusunda her iki tarafın da yüzünü güldürüyor. Yıldırım, “Türkiye’de hiçbir vatandaşımızın işsiz kalmasına izin vermeyeceğiz. Ekip arkadaşlarımızla birlikte vatandaşlarımızın mutluluğu için çalışıyoruz.” dedi. -BURSA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu