Seyahat

TUI fiyat artışına rağmen yaz için güçlü talep görüyor

Avrupa’nın en büyük tur operatörü TUI, yüksek fiyatlara rağmen önümüzdeki yaz sezonu için güçlü bir talep görünümü olduğunu bildirdi. Kısa bir süre önce borsadaki kotasyonunu Londra’dan Frankfurt’a taşıyan şirket, ortalama %4’lük bir fiyat artışıyla birlikte yaz programının %60’ının satıldığını ve bunun bir önceki yılın satış seviyesini yansıttığını açıkladı.

TUI’nin İcra Kurulu Başkanı Sebastian Ebel, seyahat trendleri konusunda iyimser olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Seyahat etmek insanlar arasında çok popüler. Gelecekte bunu daha da güçlendirecek eğilimler görüyoruz.” Bu olumlu hava, seyahat firmalarının ekonomik belirsizlikler, uçak teslimatlarındaki gecikmeler ve artan jet yakıtı maliyetleri gibi zorluklara rağmen pandemi öncesi seviyeleri aşabilecek bir yaz sezonu beklentisi içinde olmalarından kaynaklanıyor.

Seyahat şirketleri için tipik olarak daha zayıf bir dönem olan ikinci çeyrekte TUI beklentilerin üzerinde bir performans gösterdi. Şirket, faaliyet zararını 189 milyon Avroya (204,52 milyon $) indirmeyi başararak, öngörülen zarar olan 246 milyon Avronun önemli ölçüde altında kaldı. Bu performansa, çeyrek boyunca daha fazla son dakika rezervasyonunu teşvik eden ılıman kış havası katkıda bulundu.

Buna ek olarak, TUI gelirlerinde %16’lık bir artış yaşayarak bu çeyrekte 3,6 milyar Avroluk rekor bir gelir elde etti. Tatil, otel, gemi seyahati ve havayolu dahil olmak üzere bir dizi hizmet sunan Hannover merkezli firma, 2024 yılı için mali beklentilerini de teyit etti. Şirket, gelirlerinde %10’luk bir büyüme ve işletme kârında %25’lik bir artış görmeyi bekliyor.

Şirketin mali sonuçları ve yaz sezonu için iyimser görünümü, COVID-19 salgınının etkilerinden kurtulmaya çalışan seyahat sektörü için olumlu bir sinyal olarak görülüyor. Yaz programının önemli bir bölümünün satılmış olması ve finansal tahminlerin teyit edilmesiyle birlikte TUI, büyüme yolunda istikrarlı bir şekilde ilerliyor gibi görünüyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu