Haber

Nijer’de darbeciler yeni hükümeti kuruyor

Nijer’de darbeciler yeni hükümeti kurduklarını açıkladı. Perşembe günkü zirve öncesinde, Batı Afrika bloğu cunta liderlerinden askeri darbeye son vermelerini talep etmişti.

Batı Afrika devlet liderlerinin Perşembe günü Nijerya’da yaptıkları toplantı, Nijer için bir eylem planı üzerinde anlaşmaya varmayı amaçlıyor.

26 Temmuz darbesinden sonra bu devletler, ‘demokrasiyi yeniden inşa etmek için’ askeri güç kullanabilecekleri tehdidini açıkladılar.

Cunta yönetimi ise geri adım atmadı, diplomatik teklifleri geri çevirdi ve Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) Nijer’in devrik cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum’un görevine geri dönmesi için verdiği 6 Ağustos tarihini göz ardı etti.

Ancak Reuters’e göre yeni hükümeti darbe yönetimi kurdu.

“Yeni Hükümetin Genel Sekreteri” olacağı açıklanan Mahamane Roufai Laouali, devlet televizyonunda 21 ismi okudu ve başka bir plan belirtmedi.

Üç darbeci başkan savunma, içişleri ve spor bakanlığına atandı. Pazartesi günü başbakan olarak atanan eski Maliye Bakanı Ali Mahamane Lamine Zeine, yeni hükümetin maliye bakanı oldu.

Nijer’in önceki hükümetindeki 43 bakanın hiçbiri asker değildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Bazoom’un ailesinin cumhurbaşkanlığı konutunda elektrik, su ve taze yiyecek olmadan tutulduklarını bildirmesinin ardından endişelerini dile getirdi.

Bir BM sözcüsü dün yaptığı açıklamada, “Genel Sekreter bir kez daha onun derhal, koşulsuz olarak serbest bırakılması ve Devlet Başkanı olarak görevine geri getirilmesi çağrısında bulunuyor” dedi.

ECOWAS toplantısı

Nijerya’nın başkenti Abuja’da yapılacak görüşme değerli bir gelişme sağlayabilir. Blok liderleri sonraki adımlar konusunda anlaşmaya varmayı umuyor.

ECOWAS Lideri Bola Tinubu ve Nijerya cumhurbaşkanlığı delegeleri dün Nijer’in başkenti Niamey’de cunta liderleriyle bir araya geldi.

Herhangi bir gerilimin, uzun süredir devam eden İslamcı bir ayaklanmanın milyonları yerinden ettiği ve açlık krizine yol açtığı, dünyanın en fakir bölgelerinden biri olan Batı Afrika Sahili’ndeki istikrarsızlığı artıracağı düşünülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu