Ekonomi

Kayseri Develi Ovasında Sulama İnşaatı Sürüyor

Kayseri Develi Ovası sol sahil sulaması ana iletim hattı sulama inşaatı ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nden (DSİ) yapılan açıklamaya göre DSİ, tarımda modern sulamanın yaygınlaştırılması, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım alanlarından en yüksek faydanın sağlanması, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırılması ve çevrenin korunması için çalışıyor. yerleşim ve tarım alanlarının taşkın risklerine karşı, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla ve suyun her damlasına özen gösterir.

Kayseri ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması, bölgede tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde değerli rol oynamaktadır.

Açıklamada görüşlerine yer verilen DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, Yeşilhisar ilçesi sınırları içerisinde, Develi Ovası’nın batı ucunda yer alan 177 bin 800 dekar tarım arazisinin basınçlı su ile sulanması için yapım çalışmalarının devam ettiğini belirtti. boru sistemi.

Çalışma kapsamında 3 bin 500 metre boru döşendiğini belirten Balta, projenin tamamlanmasıyla birlikte bölgedeki eser çeşitliliğinin artacağını ve tarıma dayalı sanayinin gelişerek bölgenin ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacağını söyledi. bölge halkı.

Develi Ovası ana isale hattı sulaması ile sol sahil sulaması ile Zamantı Nehri’nin su kaynağını Develi Ovası havzasına taşıyan 25 bin metre uzunluğundaki ana isale hattı ve üzerindeki sanat yapıları inşa edilecek.

Yılsonuna kadar çalışmaların %80-85 oranında tamamlanması hedefleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu