Ekonomi

NAR’ın raporuna göre ABD’de bekleyen konut satışları Şubat ayında artış gösterdi

National Association of Realtors’a (NAR) göre ABD konut piyasası Şubat ayında bekleyen konut satışlarında ılımlı bir artış yaşadı. Gelecekte tamamlanacak satışların bir göstergesi olarak sözleşme imzalamalarını izleyen Bekleyen Konut Satışları endeksi, bir önceki ayın revize edilmiş rakamı olan 74,4’ten %1,6 artışla 75,6’ya yükseldi. Bu artış, %1,5’lik bir artış öngören ekonomistlerin beklentilerini biraz aştı.

Bu aylık yükselişe rağmen endeks geçen yılın aynı dönemine göre %7’lik bir düşüşü yansıtmaktadır. NAR’ın baş ekonomisti, yüksek maliyetli Kuzeydoğu ve Batı’daki bölgesel düşüşleri satın alınabilirlik sorunlarına bağladı. Artan ev fiyatlarının gelir artışını geride bırakmasının, özellikle ilk kez ev alacaklar için engeller yarattığının altı çiziliyor.

2023’te konut piyasası, sınırlı envanter ve artan ipotek oranlarından etkilenerek bekleyen konut sözleşmelerinde bir gerileme gördü. Bu koşullar, Federal Rezerv’in faiz oranlarını yükseltme stratejisiyle uyumluydu.

Yine de, Freddie Mac tarafından bildirildiği üzere, ortalama 30 yıllık sabit oranlı ipotek 21 Mart’ta sona eren hafta için %6,87’ye düştüğü için biraz rahatlama oldu. Mortgage oranlarındaki bu gevşeme ve envanterdeki kademeli toparlanmayla birlikte NAR, mevcut konut piyasasındaki faaliyetlerde bir artış bekliyor.

Bölgesel olarak Orta Batı, Şubat ayında %10,6’lık bir artışla bekleyen satışlardaki en önemli aylık büyümeyle başı çekti. Bununla birlikte, tüm bölgelerde bekleyen konut satışlarında yıldan yıla bir düşüş görüldü ve bu da ABD konut piyasasının karşılaştığı daha geniş zorlukları yansıtıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu