Haber

Lübnan’daki Ayn el Helva mülteci kampında çatışmalar yeniden başladı

Lübnan’daki Filistinlilerin yaşadığı en büyük mülteci kampı Ayn el-Helva’da taraflar arasında yeniden başlayan çatışmalarda 20 kişi yaralandı.

Lübnan’ın resmi ajansı NNA’da yer alan habere göre, Ayn el Helva’da dün gece başlayan çatışmalar bir süre daha devam etti.

Kampta El Fetih Hareketi ile diğer Filistinli gruplar arasında çıkan çatışmada 20 sivil yaralandı.

Lübnan’ın Ayn el-Helva’nın bulunduğu Sayda kentindeki üniversitede öğrencilerin güvenliği nedeniyle eğitime bir gün ara verildi.

Ayn el Helva’da çatışmalar

Lübnan’ın en büyük Filistin mülteci kampı Ayn el-Helva’da 29 Temmuz’da başlayan çatışmalarda 13 kişi öldü, 60’tan fazla kişi de yaralandı.

Kanlı çatışmalar nedeniyle 4 bine yakın kişi evini terk etmek zorunda kaldı.

Kamptaki Filistinli gruplar arasında Lübnanlı tarafların arabuluculuğunda 31 Temmuz’da ateşkes sağlandığı açıklansa da çatışmalar aralıklarla devam etti.

Lübnan İçişleri Bakanı Bessam Mevlevi, 7 Ağustos’ta Ayn el-Helva Mülteci Kampı’nda durumun sakinleştiğini açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) Filistin Mülteci Örgütü (UNRWA) Lübnan Sorumlusu Dorothee Klaus da 9 Ağustos’ta çatışmalar nedeniyle 10 gün ara verilen kamptaki çalışmaların yeniden başladığını duyurdu.

Ancak 18 Ağustos’ta UNRWA, “bazı silahlı grupların konuşlandırılmasına” tepki olarak kamptaki tüm faaliyetlerini yeniden durdurdu.

kozakliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu