Ekonomi

Karakılçık buğdayında hasat sevinci

ESLİŞEHİR (İGFA) – Hayata geçirdiği başarılı projelerle çiftçilerin can damarı haline gelen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile iş birliği yaparak kuru tarım denemeleri kapsamında Anadolu’nun en eski tohumlarından karakılçık buğday ve kamış çavdarını Seyitgazi’de toprakla buluşturdu.

Seyitgazi Belediyesi’nin tarlalarına yapılan ekimlerle tohumda dışa bağımlılığa karşı bir adım daha atılırken, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in ilk tohumlarını attığı topraklarda ilk hasatla birlikte kuru tarım umutları yeşermeye başladı.

Anadolu’nun en eski tohumlarından biri olan karakılçık buğdayının hasadı, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Zirve, ilçe meclis üyeleri ve çiftçilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Burada bir açıklama yapan Önder Büyükerşen, “ Bu çalışmada karakılçık tohumlarını bizlere ulaştıran çok değerli çiftçilerimiz Seyitgazi Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Bugün başlayan hasadımızla Seyitgazi çiftçimize ata tohumları serpmeye devam edeceğiz. Karakılçık çok verimli, yadigâr, genetiği bozulmamış bir tohumdur. Genleri değiştirilmiş yabancı tohumların yerini karabiber tohumumuz alacak. Seyitgazi’nin bereketli yerlerinde kuru tarımı deneyerek kuru tarımın benimsenmesini, Anadolu’nun kadim ve sağlıklı tohumlarının yeniden akraba olduğu yerde umutlarımızı yeşertmeyi çok önemsiyorum. İyi şanslar ve iyi şanslar. emeği geçen herkese tekrar teşekkürlerdedi.

Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Zirve, çok değerli bir gün geçirdiklerini belirterek, şunları söyledi: Dekara 20 kilo karabiber tohumu ektik. Bugün dekardan 500 kilogram verim bekliyoruz. Seyitgazi Belediyesi olarak atalarımızın yıllar önce bu bölgede ektiği buğdaylardan biri olan karakılçık buğdayını toprağımızı işleyip yetiştirmek istedik. Bu hasatla birlikte Büyükşehir Belediyemiz ile protokol kapsamında çiftçilerimize tohum takviyesi yapacağız. Sayın hocamıza, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterimize, Odunpazarı, Tepebaşı, Mahmudiye, Han Belediye Başkanlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Seyitgazi ilçemize hayırlı olmasını diliyorum.” söz konusu.

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, cet tohumlarının yaşatılarak tarımda yerli ve milli tohumların yaygınlaştırılması açısından yürütülen çalışmaların çok değerli olduğuna işaret ederek, hasadın bereketli olmasını diledi.

Ulu Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün Eskişehir’den Ali Numan Kıraç’ı görevlendirerek başlattığı kuru tarım projesinin devamı olarak nitelendirilen uygulama kapsamında, iklim krizinin yaşandığı bu günlerde sağlıklı cet tohumları olan karakılçık buğdayın yaygınlaştırılması ve susuzluğa karşı kuru tarımın öne çıkarılması amaçlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu