Haber

İş adamına silahlı saldırı: Talimatı Ukrayna’dan aldılar

Kedi veteriner cerrahı Dr. Jo Lewis, bu yılın başlarında Sky News’e, virüsün özellikle hayvan barınakları gibi kedilerin birbirine yakın yaşadığı yerlerde hızla yayıldığını söyledi.

Lewis’e göre virüs, kedi taraklarından, kedi kumu kepçelerinden ve hatta insanların ayakları ve ellerinden bile bulaşabiliyor. Bu teori aynı zamanda Kıbrıs’ta salgından neden sadece ev kedilerinin etkilendiğini de açıklıyor.

BELİRTİLER VE TEDAVİ

Kedi Tıbbı Uzmanı Profesör Danielle Gunn-Moore, F-CoV-23 adı verilen bu yeni varyantın ‘özellikle kötü huylu’ olduğunu ve tek bir yerde kalmak yerine ‘tüm hücrelere girdiğini’ söylüyor.

Kedi sahiplerini nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyaran Profesör Gunn-Moore’a göre genel belirtiler arasında şişkin bir karın, olası nefes alma sorunları ve mamayı kesme yer alıyor. Öte yandan sallanma, nöbet gibi nörolojik semptomlara da dikkat edilmelidir.

Profesör Gunn-Moore’a göre FIP hastası olduğu tespit edilen kediler, ‘hastalığın tedavisinde etkili’ olan ve yeni cins üzerinde ‘iyi çalıştığı’ görülen iki Kovid-19 antiviraliyle tedavi edilebilir. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu