Haber

Ayşenur Çolakoğlu’nun ölümüyle ilgili davada mütalaa açıklandı

Ayşenur Çolakoğlu’nun ölümüyle ilgili davada mütalaa açıklandı

Cinayet zanlısı için ağırlaştırılmış müebbet, arkadaşı için 20 yıla kadar hapis cezası istendi

ESKİŞEHİR – 4 ay önce ayrıldığı eski sevgilisi Ayşenur Çolakoğlu’nu vurarak öldüren kişinin Eskişehir’de yargılandığı davada mütalaa açıklandı. Görüşte, cinayet zanlısı için ağırlaştırılmış müebbet, arkadaşı için ise 20 yıla kadar hapis cezası istendi.

Tepebaşı Mahallesi Şirintepe Mahallesi Yeşilkayalar Sokak’ta 17 Aralık 2022’de meydana gelen olayda, 21 yaşındaki Ayşenur Çolakoğlu ile 4 ay önce ayrıldığı eski erkek arkadaşı Hasan F. arasında tartışma çıktı. Tartışma sonucunda Hasan F., eski sevgilisi Ayşenur Çolakoğlu’nu başından ve göğsünden vurarak 4 yerinden vurdu. Ağır yaralanan Ayşenur Çolakoğlu, kaldırıldığı Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Olayın ardından gözaltına alınan Hasan F. ve arkadaşı Muhammet Ali F., emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Katil zanlısı Hasan F. tutuklanarak cezaevine gönderilirken, Muhammet Ali F. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Davanın Eskişehir 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki üçüncü duruşması bugün görüldü. Duruşmaya Kütahya T Tipi Cezaevi’nden tutuklu sanık Hasan F. SEGBİS üzerinden katılırken, tutuksuz sanık Muhammet Ali F. duruşmaya katılmadı. Duruşmaya Ayşenur Çolakoğlu’nun babası Mesut Çolakoğlu ve partinin avukatları katıldı. Cumhuriyet Savcısı, davaya ilişkin mütalaasında, tutuklu sanık Hasan Fakıoğlu’nun, kadını kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ruhsatsız silah taşımak ve kullanmak suçundan ise 3 yıla kadar hapis cezası talep etti. Savcı, tutuklu sanık Muhammet Ali F.’nin ‘suça yardım’ suçundan 20 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti ve tutuklanmasını istedi. Muhammet Ali F.’nin tutuklanma talebi, mahkeme heyeti tarafından adli kontrol şartının yeterli görüldüğü gerekçesiyle reddedildi. Duruşma, avukatların mütalaaya karşı savunma yapmaları talebi üzerine 29 Şubat’a ertelendi.

“Adil ve caydırıcı bir cezanın verileceği inancındayız”

Duruşmanın ardından adliye önünde açıklama yapan Avukat Sermin Ertem, “Savcı mütalaasını verdi. Sanıkların iddianamede belirtilen sevk maddeleri uyarınca cezalandırılmasını talep etti. Mahkemenin bir karar vereceğine inanıyoruz. Adil ve caydırıcı bir ceza. İnşallah kadına karşı kasten ve kasten öldürme suçundan mütalaa verilmiştir. Diğer sanık hakkında da durum aynıydı.” “Bir suça yardım ettiği için verildi” dedi.

“Bu eylemleri barbarca görüyorum”

Mahkemenin ardından açıklama yapan baba Mesut Çolakoğlu, “Ben Türkiye Cumhuriyeti’ne güveniyorum. Savcımızın isabetli bir karar vereceğine inanıyorum. Hak ettiği cezayı alacağını daha önce de söylemiştim. Savcımız da öyle söyledi.” 29 Şubat’a ertelendi. Yapılanı barbarca görüyorum. Canavarca. Kimse kimseyi öldürmeyecek.” Öldüremem. Hayattan uzaklaştırılamaz. Kızımın yaşaması gereken şeyler vardı ama yapamıyordu. Bu yüzden ne diyeceğimi bilmiyorum. Söylenecek bir şey yok. Bu kanalların kaldırılmasını istiyorum. Diğer gençlerimiz ve çocuklarımız rahat yaşasınlar diye. Aileler işlerini bırakmalı mı, yani her zaman çocuklarının yanında mı olacaklar? Sosyal bir ülkede “Demokratik bir ülkede yaşıyoruz. Çocuklarımız özgürce seyahat edemeyecek mi? İşimizi bırakıp çocuklarımızla mı seyahat edelim? O yüzden devletimiz bu konularda önlem almalı. Bu medyayı kaldırmalı.” . Bitsin” dedi.

“Olayın kaza olduğunu kabul etmiyoruz”

Tutuklu sanık Hasan F.’nin, silahın boğuşma sonucu ateşlendiği yönündeki iddiasına ilişkin konuşan Avukat Sermin Ertem, “Bu savunmaları kabul etmiyoruz. Duruşmada olayın kaza olmadığına dair savunma ve açıklamalarda bulunduk. 4 el ateş edildiği için bu açıklamaları kabul etmiyoruz. Kabul edildi.” “Yapmıyoruz” dedi.

“Her şey ortada, tanığa bile gerek yoktu”

Olayın kazara meydana geldiği yönündeki iddialara ilişkin konuşan baba Mesut Çolakoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“112’yi kendisi arıyor, orada kendisi söylüyor, birini öldürdüğünü söylüyor. Aslında 4 kurşun sıktığını söylüyor. Aslında ifadelerde hepsi var. Otopsi raporlarında da her şey ortada. Aslında hiçbir şey yok. Hatta tanığa ihtiyaç bile yok.Savcımız tanığın ihtiyacını bile görmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu