Ekonomi

Altın yılın ikinci çeyreğine rekorla girdi

Külçe altın, son seanslarda bir dizi zirveye ulaştıktan sonra Pazartesi günü erken saatlerde Perşembe günkü kapanışa göre yüzde 1,3 artışla ons başına 2.259,69 dolara kadar yükseldi.

Fed’in temel enflasyon göstergesi olarak tercih ettiği temel kişisel tüketim harcamaları endeksi, Cuma günü birçok piyasanın kapalıyken, Şubat ayında soğudu. Her ne kadar ABD merkez bankası temkinli bir tavır takınsa da, bu durum borçlanma maliyetlerinin azalması durumunu güçlendiriyor.

Bir dizi olumlu etken, Şubat ortasından bu yana külçeyi yaklaşık yüzde 14 oranında artırdı. Büyük merkez bankalarının parasal genişlemeye gitme ihtimali ve Orta Doğu ile Ukrayna’da artan gerilimler yükselişe destek verdi. Özellikle Çin’de merkez bankaları güçlü alımlar yaparken, Asya’nın en büyük ekonomisinde devam eden sorunlar nedeniyle oradaki tüketiciler külçeye yükleme yapıyor.

Enflasyon rakamlarının ardından Fed Başkanı Jerome Powell, baskıların “beklentilerimizle hemen hemen aynı doğrultuda” olduğunu ve faiz indirimine yönelik herhangi bir acelenin olmadığını söyledi. Bu haftanın sonuna doğru, yatırımcılar ABD ekonomisinin ve merkez bankası politikasının görünümünü ölçmek için bir şans daha elde edecek; aylık maaş bordrolarının art arda dördüncü ayda en az 200.000 artması bekleniyor.

Swap piyasaları Fed’in faiz indirimi olasılığını Perşembe günkü yüzde 57’den yüzde 61’e yükselterek fiyatlıyor. Düşük oranlar genellikle faiz ödemeyen altın için olumludur.

ING Grup Emtia Stratejisi Başkanı Warren Patterson, “Enflasyon verileri ve özellikle Powell’ın yorumları, altının daha da desteklenmesini sağladı; piyasa, Fed’in Haziran ayında faiz indirimine başlayacağına giderek daha fazla ikna oldu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu