Ekonomi

ABD’de imalat faaliyeti Ekim 2022’den bu yana en yüksek seviyesinde

ISM, Ocak ayı imalat sanayi PMI verilerini açıkladı.

Buna göre ISM imalat sanayi PMI verileri Ocak ayında bir önceki aya göre 2 puan artarak 49,1’e ulaşarak Ekim 2022’den bu yana en yüksek değerine ulaştı.

Piyasa beklentileri bu dönemde bilginin 47,2 değerini alacağı yönündeydi. İmalat sektöründeki daralmanın devam ettiğini gösteren endeks, geçen yılın Aralık ayında 47,1 olarak kaydedilmişti.

Ocak ayında üretim endeksi aylık 0,5 puan artışla 50,4’e, yeni sipariş endeksi ise 5,5 puan artışla 52,5’e yükseldi. İstihdam endeksi ise aynı dönemde 0,4 puan azalarak 47,1’e geriledi.

Bu dönemde imalat sanayinin 4 alt branşında büyüme kaydedilirken, 13 branşta daralma yaşandı. Tekstil, ulaşım araçları, kimya işleri ve giyim, deri ve ilgili işler fasıllarında büyüme görülürken, daralma kaydeden sektörler ise ahşap işleri, makine, plastik ve kauçuk işleri, metalik olmayan maden işleri, mobilya ve ilgili işler oldu. Bilgisayar ve elektronik işler, fabrikasyon metal işleri, Petrol ve kömür ürünleri, yiyecek, içecek ve tütün ürünleri, elektrikli aletler, aletler ve aksamlar, kağıt ürünleri, çeşitli imalat ve birincil metaller olarak sıralandı.

S&P Global’in imalat sanayi PMI verilerinde yukarı yönlü revizyon

Öte yandan S&P Global, Ocak ayı nihai imalat sanayi PMI verilerini de açıkladı.

Buna göre Ocak ayı imalat sektörü PMI verisi 50,7 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Geçen ayki ön verilerde 50,3 olarak açıklanan endeks, geçen yılın Aralık ayında 47,9’a ulaşmıştı.

ABD imalat sektöründe Ocak ayında Nisan 2023’ten bu yana ilk kez iyileşme görülürken, endeks Eylül 2022’den bu yana en yüksek seviyesini kaydetti.

PMI verilerinin 50 ve üzerinde değer alması sektörde genişlemeye, 50’nin üzerinde değer almasına işaret ediyor altındaKalması daralmaya işarettir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu