Haber

Zonguldak’ta Sarıkamış şehitleri anıldı

7 Kasım 1914’te Sarıkamış Harekatı’nda destek malzemesi taşıyan 3 geminin Rus donanması tarafından batırılması sonucu şehit olanlar için Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde anma töreni düzenlendi.

Rus gemileri tarafından batırılan “Bezm-i Alem”, “Bahr-i Ahmer” ve “Mithat Paşa” gemilerinin mürettebatının anısına düzenlenen etkinlik, “Sarıkamış Deniz Şehitleri Anıtı” önünde gerçekleştirildi. Karadeniz Ereğli Belediyesi tarafından Devrim Bulvarı üzerinde inşa edilen ve 221 şehidin isminin yazıldığı yer.

Sarıkamış Harekatı’na ve ilçe protokolüne katılan asker kıyafeti giyen öğrenciler Bozhane mevkiinden şehitlik anıtı önünde yürüdü.

Anıta çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, konuşmasında, Cumhuriyetin 100’üncü yıl dönümünün kutlandığı bu günlerde Sarıkamış şehitlerini saygı ve minnetle andıklarını söyledi.

Tarihin büyük kahramanlıklarla dolu olduğunu vurgulayan Hacıbektaşoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Onlarca cephede savaştık. Ordumuz, donanmamız, donanmamız karada, denizde, havada birçok yerde savaştı, birçok zaferler kazandık. Yenilgilerimiz de oldu. ‘Şehitlerimiz sayılmaz, bunlar sayılmaz’ dedik. topraklar şehit kanlarıyla sulanmıştır.’ “Diyoruz. Zaferlerimizle övündüğümüz gibi, yenilgilerimizi, yenilgiler aldığımız, tarihin dönüm noktalarını çok iyi ve dikkatli öğrenmemiz, dersler çıkarmamız gerekiyor. Tarih, kahramanlık; bunları anlatmak, tarih bilinci oluşturmak çok değerli ama tarihteki kusurlarımızı anlamak, eksikliklerimizi anlamak çok daha değerli. “

Hacıbektaşoğlu, bugün dünyanın içinden geçtiği kuralların geçmişin, Cumhuriyetin değerinin, geçmiş kahramanlıkların değerinin, başarıların ve bugünün varoluşunun öneminin çok daha iyi anlaşılmasına yol açtığını kaydetti.

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 7 Kasım 1914’te şehit olan askerlerin kahramanlıklarını ve yazdıkları destanı saygı ve minnetle andıklarını belirtti.

Posbıyık, anma törenlerine katılımın her geçen gün artmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Sarıkamış Dayanışma Kümelenmesi Kurucu Lideri Prof. Dr. Bingür Sönmez, 3 geminin Trabzon’a ulaşması durumunda savaşın kaderinin değişebileceğini belirterek, “Savaşın kaderi değişebilirdi, yeniden mağlup olabilirdik ama kırım daha da büyük olacaktı.” Bu kadar olmadı. Deniz desteği olmayan hiçbir kara harekâtı başarılı olamaz, tarih bunlarla dolu. Çok şükür donanmamız var.” dedi.

Protokol üyeleri daha sonra TCG Barbaros Fırkateyni ile gemilerin battığı yere giderek denize çelenk koydu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu