Ekonomi

“Yazılım şirketleri, Türkiye’nin ihracat büyümesini hızlandırma potansiyeline sahip”

Sistem Global Danışmanlık ve Türkiye Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) işbirliğiyle hazırlanan “Türkiye Yazılım Ekosistemine Genel Bakış” raporu yayınlandı.

Sistem Küresel Danışmanlığı ve Türkiye Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) işbirliğiyle hazırlanan “Türk Yazılım Ekosistemine Genel Bakış” raporu ile Türkiye’de faaliyet gösteren yerli ve yabancı yazılım firmalarının ekonomideki istihdam ve ihracat hacimleri, son yıllardaki yazılım trendleri, girişimcilik ve yatırımcı ekosistemleri, güçlü yanları ve gelişim alanları ile birlikte. Yazılım sektörünün çatı kuruluşu YASAD’ın ev sahipliğinde 14 Haziran’da düzenlenen Yazılım Şube ve Küreselleşme Zirvesi’nde özel sektör ve kamu kurumlarının temsilcileriyle paylaşılan raporda, yazılım sektörüne yönelik hibe ve teşvik programları, sektörün fikri, sınai ve mülkiyet hakları ve halkın yazılıma karşı tutumu. çalışma inceleme altındadır.

Rapordaki bilgiler ışığında yazılım sektörünün gelişiminin değerlendirilmesi Elif İşgör Önen, Sistem Global Danışmanlık COO’su “Yenilikler ile sürekli bir değişim ve gelişim halinde olan yazılım sektörü her kesimden firmayı etkilemektedir. Günümüzün en pahalı şirketlerinin yazılım tabanlı şirketler olduğu düşünüldüğünde, yazılım ekosisteminin potansiyelini, güçlü yönleri ve gelişim alanlarını yakından takip etmeyi ve geleceğe yönelik stratejik adımları hayata geçirmeyi değerli buluyoruz. Türkiye Yazılım Ekosistemine Genel Bakış Raporunu bu vizyonla hazırladık. Dünya çapında değerli bir pazar payına sahip olan bu ekosistemde faaliyet gösteren firmaların hem ülkemizdeki KOBİ’lerin dijital dönüşümünün itici gücü olması hem de ihracat faaliyetleriyle ülkemize katacağı maliyet açısından önemi anlaşılmalıdır. tüm paydaşlar tarafından. Uzun yıllardır Ar-Ge, teknoloji ve katma değerli üretim ekosistemine hizmet veren bir danışmanlık firması olarak Sistem Global’deki müşterilerimizin değerli bir kısmı yazılım sektöründe faaliyet gösteren firmalardır. Yıllar içinde şirketlerimizin yazılım yetkinliği, Ar-Ge odağı, ürünleştirme mantığı gibi dönüm noktalarında olgunlaşmasına tanık olduk ve pekiştirdik. Artık globalleşme ve ihracat iddialarının yazılım firmaları tarafından benimsendiğini ve bu alanda değerli adımların atıldığını görmek sevindirici” dedi.

“Yazılım sektörü yüzde 10 büyüyecek”

Yazılım sektörünün güçlü olduğu ve yumuşama gösterdiği alanlar hakkında bilgi veren İşgör Önen, “Önümüzdeki 5 yılda pazar gelirlerinin yüzde 10 artacağını öngörüyoruz. Bilişim teknolojilerinin diğer alanlarına göre yerli üretim oranının yüksek olduğu yazılımda, küresel trendlere paralel bir seyir söz konusudur. Özellikle oyun ve e-ticaret gibi alanlarda bölgesel etkinliğimiz hızla artıyor. İstanbul’un dünya girişimcilik ekosisteminde öne çıktığını, bu alandaki yatırım sayısının, büyüklüğünün ve çeşitliliğinin arttığını gözlemliyoruz. TEKMER, Teknopark, Hızlandırıcı ve Kuluçka Merkezi gibi yapılar da sayıları artmakta ve küresel ekosisteme entegre olma konusunda geçmişe oranla çok daha başarılıdır. Yazılım branşındaki bu gelişmeler, genel olarak Türkiye teknoloji ekosisteminin büyümesine de katkı sağlıyor. Tüm bu fırsatlar, birimin paydaşları tarafından Türkiye’nin KOBİ gelişimi ve dijital dönüşümünün yanı sıra ihracatımızın da itici gücü olarak değerlendirilmelidir. Yazılım şirketleri, Türkiye’nin ihracat büyümesini hızlandırma potansiyeline sahip” dedi.

“Doğru finansal kaynaklara erişim şart”

Yazılım departmanının gelişimine katkı sağlayan faktörlere değinen İşgör Önen, “Yazılım sektöründeki firmaların sağlıklı büyümeleri için fikir aşamasından halka arza giden yolda gerçek zamanlı olarak gerçek finansal kaynaklara ulaşmaları gerekiyor. . Bu nedenle, yazılım endüstrisi için sektörel olgunluk için iki değerli katalizör olduğunu düşünüyoruz: şirketlerin gerçek finansman kaynaklarına erişimi ve doğru küreselleşme stratejileri oluşturması. Sistem Global Danışmanlık olarak Londra, Berlin, Singapur ve Brüksel’deki ofislerimiz aracılığıyla firmaların uluslararası pazarlarda yer almalarına destek olurken aynı zamanda onlarla yatırım veya yatırım yaparak büyümelerini sağlıyoruz. Artık tüm şube paydaşları, küresel ihracat pazarından daha büyük bir pay almamız gerektiğinde hemfikir. Raporda da vurgulanan güçlü yönlerimizi fırsata çevirerek ve özellikle rekabet edebilirlik, yatırım-alma ve yatırım gibi araçları kullanarak şubenin ihracat oranlarında hızlı bir artış yakalayacağımıza inanıyoruz.”

YASAD Lideri Gönül Kamali “Özellikle son dönemde yazılım ihracatının tüm firmaların hedefi haline gelmesiyle sektör, son bir yılda ihracatımızın kapsamını ve kapasitesini artırma ve hızlandırma yolunda değerli adımlar attı. Yazılım şirketlerinin küreselleşme potansiyeli, teşvik sistemlerindeki büyük yenilikler, kurumlardaki küreselleşme programları, oluşturulan platformlar, faaliyet gösterecek risk sermayesi kurumları ve yatırımcı ağının genişletilmesi gibi fırsatlarla daha da desteklenmektedir. Türkiye’den çıkıp uluslararası pazarda rekabet ederken ülkemize katma değer bırakan çok sayıda firma var ve bu firmaların sayısını artırmak mümkün” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

gercusajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu