Ekonomi

Tesla, Çin’de yeni bir mega fabrika inşa ediyor

Tesla, Pazar günü bir tweet ile Çin’in Şangay kentinde yılda 10.000 Megapack üretebilen yeni bir mega fabrika açacağını duyurdu.

Megapack, enerjiyi depolayan, elektrik şebekesini stabilize etmeye yardımcı olan ve kesintileri önleyen çok büyük bir pildir. Bu piller, şebeke operatörlerinin ilçelerin veya eyaletlerin ortasında ekstra kapasite taşımasına ve kesintili kaynaklardan gelen gücün depolanmasına ve talep daha yüksek olduğunda veya bir iletim ağında planlanmamış kesintiler olduğunda kullanılmasına olanak tanır.

Şirketin web sitesine göre Tesla’nın şu anda California, Lathrop’ta her yıl 10.000 Megapack birimi üretme kapasitesine sahip bir Megafactory’si var. Tesla CEO’su Elon Musk Pazar günü attığı bir tweet’te Çin’deki fabrikanın Kaliforniya’daki fabrikanın üretimini destekleyeceğini söyledi.

Çin devlet medya kuruluşu Xinhua, Pazar günü Şangay’da düzenlenen imza töreninde, şirketin bu yılın üçüncü çeyreğinde fabrika inşaatına başlamayı planladığını ve 2024 ortalarında üretime başlamayı planladığını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu