Haber

Sudan’da taraflar 72 saatlik ateşkes konusunda anlaştı

Sudan’da ordu ile Hızlı Destek Güçleri adı verilen paramiliter grup arasında devam eden çatışmalarda 72 saatlik ateşkes için anlaşmaya varıldı.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Sudan’daki çatışmaya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Son 48 saat süren yoğun görüşmelerin ardından Sudan Silahlı Kuvvetleri ve Hızlı Destek Güçleri (HDK), gece yarısı başlayacak ülke çapında ateşkes uygulanması konusunda mutabık kaldı.” 24 Nisan’da ve 72 saat sürecek. kabul.” terimleri kullandı.

ABD’nin bu süre boyunca tarafları ateşkese tam olarak uymaya çağırdığını belirten Blinken, “Çatışmanın kalıcı olarak durdurulmasına destek olmak için ABD, bölgesel ve uluslararası ortakları ve Sudanlı sivil paydaşları ile koordinasyon içinde çalışacaktır. Sudan’da kalıcı bir ateşkes ve insani durumları müzakere etmek. projenin sonuçlandırılmasını ve uygulanmasını denetleyecek bir komitenin kurulmasına yardımcı olacaktır.

Blinken, Sudan’daki çatışmanın tarafları ve ortaklarıyla sivil yönetime dönüş için kusursuz bir şekilde çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Öte yandan HDK’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, ABD ile ateşkesi arabulucu olarak kabul ettikleri belirtildi.

Açıklamada, ateşkesin insani koridor oluşturulması, sivillerin çatışma bölgesini terk etmesi, hastanelere ve dini bölgelere ulaşması ve diplomatik misyonları boşaltması amacıyla yapıldığı vurgulandı: “Çabuk Destek Güçleri, yabancı çalışan ve diplomatların ülkeyi güvenli bir şekilde terk etmeleri için her türlü kolaylığı sağlamak üzere işbirliğine hazırız. Hızlı Destek Kuvvetleri bu insanların rahminde doğdu. Halkın yanında yer alır, seçimlerini destekler ve onların özgürlük, adalet, demokrasi ve hukukun üstünlüğü konusundaki meşru özlemlerini gerçekleştirmeye çalışır.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu