Ekonomi

Rusya Merkez Bankası Mir’de alternatif arıyor

ABD Hazine Bakanlığı’nın Eylül’de yaptırım uyarısını yayımlamasından bu yana iki ay içerisinde Mir’e imza atan 9 ülkeden 6’sı banka Mir ödeme sistemini kullanmama kararı aldı.

Bloomberg’e konuşan ve isminin bâtın tutulmasını isteyen kaynaklar, Rusya Merkez Bankası yetkililerinin, Mir krizinden sonra alternatif ödeme yolu geliştirmede çabaladığını aktardı.

Moskova ile yakın ekonomik ve siyasi bağları olan Özbekistan Eylül sonunda Mir’i askıya alan ülkelerden olmuştu. Özbekistan Merkez Bankası Lider Yardımcısı Behzod Hamraev, mevzu hakkında yaptığı açıklamada, “Bu kartın kullanıcısına yaptırım uygulanıp uygulanmadığını tespit etmek güç.” sözlerini kullandı.

ABD’nin Rusya ile ticareti sınırlama çabaları, birçok kategoride gelişmiş ülkeler tarafından baypas edildi.

Mir’in kullanımının birçok ülke tarafından askıya alması, Washington’ın milletlerarası finansal sistemde devam eden gücünün bir örneği olarak gösteriliyor.

Rusya Merkez Bankası tarafından Mayıs 2017’de kurulan Mir ödeme sistemi, bankaya ilişkin Ulusal Kartlı Ödeme Sistemi isimli sistem üzerinden elektronik para transferleri için kullanılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu