Haber

NATO AWACS Uçaklarını Yenileyecek

NATO, AWACS olarak bilinen havadan erken uyarı ve gözetleme uçağını yenileyecek.

NATO’dan yapılan açıklamada, mevcut AWACS filosunun kullanım ömrünün sonuna yaklaşması nedeniyle yeni nesil uçak seçiminin yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, NATO’nun önümüzdeki yıllarda ABD’li Boeing şirketinden 6 adet yeni E-7A Wedgetail tipi uçak satın alacağı, uçaklardan ilkinin 2031 yılında hazır hale getirilerek hizmete alınmasının planlandığı belirtildi.

Açıklamada, bazı NATO müttefiki ülkelerin oluşturduğu konsorsiyumun yeni uçak alımına onay verdiği kaydedildi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg konuya ilişkin yaptığı açıklamada, gözetleme ve kontrol uçaklarının NATO’nun kolektif savunması için hayati önem taşıdığını vurguladı.

Stoltenberg, “Kaynakları bir araya getirerek, Müttefikler tek tek ülkeler için pahalı olabilecek büyük varlıkları kolektif olarak satın alabilirler. En ileri teknolojiye yapılan yatırımlar, kendimizi giderek daha istikrarsız hale gelen bir dünyaya adapte ederken transatlantik savunma işbirliğinin gücünü göstermektedir.” dedi. dedi.

Boeing 737’nin askeri versiyonu

Komuta kontrol fonksiyonları sağlayan gelişmiş bir erken uyarı ve kontrol uçağı olan E-7 Wedgetail, güçlü radarı sayesinde düşman uçaklarını, füzelerini ve gemilerini uzak mesafelerden tespit edebiliyor ve NATO savaş uçaklarını hedeflerine yönlendirebiliyor.

NATO’nun açıklamasına göre ABD, İngiltere ve Türkiye de Boeing 737 uçağının askeri versiyonu olan Wedgetail’i kullanıyor veya kullanmayı planlıyor.

NATO’nun 1980’lerden bu yana E-3A Havadan İkaz ve Kontrol (AWACS) uçaklarından oluşan bir filosu bulunmaktadır. Almanya’daki Geilenkirchen hava üssünde bulunan AWACS, tüm büyük NATO operasyonlarında uçtu.

E-7’lerin ana üssünün Geilenkirchen’de olması ve Avrupa’nın çeşitli ileri noktalarında görev yapması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu