Haber

Mehmet Akif Ersoy, Bağcılar’daki Taceddin Tekkesi Müzesi’nde anıldı

İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 86. yıl dönümü münasebetiyle Bağcılar’da anma programı düzenlendi.

Mehmed Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi ve Müzesi’nde düzenlenen etkinliğe aralarında öğrencilerin de bulunduğu davetliler katıldı.

Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, herkesin hayatında değerli bir yeri olan şair ve fikir adamı Mehmet Akif Ersoy’u anmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Akif’in vekilliği döneminde kaldığı Ankara’daki aynı Taceddin Tekkesi’nin 2011 yılında Bağcılar’a getirildiğini belirten Özdemir, buranın çok değerli ve değerli bir yer olduğunu kaydetti.

“Gençlerimiz büyük kazanımlar elde etti”

Taceddin Tekkesi Müzesi’nin açıldığı günden bu yana çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaptığını belirten Özdemir, “Şimdiye kadar burada 200 bine yakın genç Akif’i anlamada büyük kazanımlar elde etti. Burası sizi adeta Ersoy’un hayatının içine çekiyor. Akif kültür merkezimizde. Her hafta okuma yapıyoruz. Kütüphanemizde bine yakın kitap var.” ifadesini kullandı.

Mehmet Akif Ersoy’un idareciler, öğretmenler, idareciler ve öğrenciler tarafından çok iyi anlaşılması gerektiğini vurgulayan Özdemir, “Biz Bağcılar Belediyesi olarak bu bilinci oluşturmak adına önemli bir görev üstleniyoruz.

İstiklal Marşı işaret diliyle söylendi

“Bilgi Evi” müzik öğretmenleri tarafından Akif’in sevdiği türkülerin seslendirildiği programda, İstiklal Marşı işaret diliyle söylendi.

Programda ayrıca yazar Aziz Erdoğan, Ersoy’un hayatı, arkadaşları ve İstiklal Marşı’nın yazılma hikayesi hakkında bilgiler verdi.

Programın ardından misafirler, Milli Şair’in eşine yazdığı mektupların, cep saatinin, fotoğraflarının, kişisel eşyalarının ve Mısır, Arnavutluk gibi ülkelerden getirilen belgelerin yanı sıra orijinal nüshalarının bulunduğu Taceddin Tekkesi Müzesi’ni gezdi. şiirler sergileniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu