Haber

Meğer Spor Sonrası Hemen Duş Almamalıymışız! Spora Başlamadan Önce Bilmeniz Gereken Altın Kurallar

Spor, sağlıklı bir ömrün vazgeçilmez bir ögesi. Sıhhat durumunuza ve ilgi alanınıza nazaran istediğiniz spor kısmını tercih ederek daha sağlıklı bir ömür sürebilirsiniz. Pekala, daha zinde bir hayat için yöneldiğimiz spora ne kadar hâkimiz? Bilinçsizce yapılan sporlar sakatlanmalara ve zedelenmelere neden olabiliyor. Spora başlamadan evvel kesinlikle bilmeniz gereken altın kuralları sizler için sıraladık. İşte, sporda kesinlikle yapılması gereken altın kurallar.

Neden spor yapmalısınız?

Sporun yararları saymakla bitmez. Akciğerlerin güçlenmesini sağlayan spor, tıpkı vakitte kalp ve damar rahatsızlıklarını da önler. Daha zinde olmanıza dayanak olur ve sizi her manada âlâ hissettirir. Gerilime karşı tesirli bir kalkan misyonu görür. Obezitenin önüne geçecek bir bariyer vazifesi üstlenir. Diyabete, kemik ve kaslara da güzel gelir. Bağışıklığınızı kuvvetlendirir ve tansiyonu düzenler.

Spora başlamadan 1,5 saat evvel yemek yemeyi bırakmalısınız.

Spora başlamadan yaklaşık 1,5 saat evvel yeme içme kesilmeli. İdman yaparken mideniz çok dolu olmamalı. Karnınız çok açsa meyve yiyerek açlığınızı giderebilirsiniz. Elma, muz, yoğurt ya da yulaf sizi bu süreçte yönetim eder.

Doğru kombin ve yanlışsız ayakkabı tercih etmelisiniz.

Spor yaparken rahat edebileceğiniz kıyafetleri ve hakikat ayakkabıyı seçmeniz çok kıymetli. Giydikleriniz bol ya da hareketinizi kısıtlayacak, sizi rahatsız edecek kadar dar olmamalı. Ayakkabınız yere sağlam basmalı ayağınızı büsbütün sarmalı. Ayrıyeten ayaklarınız içerisinde rahat etmeli. Aksi hâlde spor yapmak azaba dönebilir.

Spora başlamadan evvel kesinlikle ısınma hareketlerini yapmalısınız.

Spora başlamanın birinci adımı, ısınma hareketleri yapmak olmalı. Vücudunuzu bu hareketlerle spora hazırlamanız gerekir. Bu sayede performansınız ve esnekliğiniz artar. Isınma hareketlerinin yapılmadığı durumlarda sakatlanmalar artabilir. Spora başladığınızda çok fazla ağrı çekiyorsanız devam etmeyin. Kendinizi zorlamanız kaslarınızda hasara yol açabilir.

Spora başlamadan evvel kesinlikle ölçüm yaptırmalısınız.

Çoğu insanın es geçtiği yağ, kas ve kemik ölçümünüzü spora başlamadan evvel kesinlikle yaptırın. Böylelikle ilerlemenizi daha rahat görebilirsiniz. Ayrıyeten sıhhat denetiminden geçin. Seçtiğiniz spora uygun olup olmadığınızı öğrenin. Bedeninizi fakat bu formda tanıyabilirsiniz. Bunun için profesyonel birinden yardım almanız faydalı olur.

Antrenman programına sadık kalmalısınız.

Spora birinci başladığınız sıralarda programınız sizi zorlayabilir fakat hazırlanan idman programına sadık kalmaya ihtimam gösterin. Unutmayın, belirlenen program sizin için en ideali. Programa uyun ve ne eksik ne fazla hareket edin. Lakin programınızı çeşitlendirebilirsiniz. Örneğin küme hâlinde spor yaparsanız bu sizin motivasyonunuzu artırabilir ve daha verimli çalışmanızı sağlayabilir.

Yaşınıza uygun spora yönelmelisiniz.

Yaş ve kilo faktörü spor seçiminde epeyce değerli. Gençlik yıllarında ağır idman çalışmaları yapılabilir. Lakin 40 yaş ve üzeri şahıslar spor yoğunluğunu azaltmalı. Yaş kriterine uygun davranmanız başınıza gelecek muhtemel sakatlanmalardan sizi korur.

Müzik dinleyerek sporunuza renk katabilirsiniz.

Spor yaparken motivasyonunuzu artıracak en değerli etmen ise müzik dinlemek. Malum, müzik ruhun besini. Sizi gaza getirecek, spor yapmaya teşvik edecek müzik seçimleri ile sporunuza renk katabilirsiniz.

Spordan sonra kesinlikle meyve desteği yapmalısınız.

Antrenmandan sonra glikojen depoları boşalır. Bu nedenle antrenmanı tamamladıktan sonra birinci 20 dakika içerisinde karbonhidrat alınmalı. Yanınızda meyve, protein bakımından varlıklı içecek yahut ton balığı bulundurabilirsiniz.

Aman dikkat, bu yanılgıya düşmeyin! Spor sonrası çabucak duş almamalısınız.

Birçok insan spor sonrası rahatlayabilmek için çabucak duşa girer. Lakin duşa girmeden evvel esneme hareketleri yapmanız sizin için faydalı olur. Esneme hareketleri sayesinde sonraki günkü kas ağrılarınızı dindirebilir ve spora daha dinç bir biçimde devam edebilirsiniz.

En az haftada üç kez spor yapın.

Haftada bir kez spor yapmanız size bir şey kazandırmaz. Çok spor yapmak ise kaslarınızı yorar. Bu nedenle ülkü olan haftada üç gün spor yapmak. Üç günden daha fazla spor yapmak istiyorsanız bisiklet sürebilir ya da yürüyüşe çıkabilirsiniz. Sistemli spor yaptığınız takdirde bedeninizdeki farkı kısa müddette görebilirsiniz.

Dehidrasyon kaybını önlemek için spor ortalarında bol su içmelisiniz.

Doktorunuza danışarak üç ana öğün, üç orta öğün halinde beslenebilirsiniz. Her şeyi yememeli, beslenme tertibinizi gereksiniminiz olduğu kadar oluşturmalısınız. Ayrıyeten spor yaparken bol su içmelisiniz. Bu sayede kas kramplarından kurtulabilirsiniz. Günde en az sekiz bardak su içmeniz bedeniniz için epey faydalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu