Haber

Malatya’da 2.500 Adet Orta Hasarlı Bina İçin Performans Analizi Uyarısı

Asrın felaketinin ardından Malatya’da hasarlı binaların yenileme ve onarım çalışmaları devam ederken, kentte 2 bin 500 orta hasarlı bina için performans analizi uyarısı verildi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden en çok etkilenen illerden biri olan Malatya’da yaklaşık 2 bin 500 orta hasarlı binanın güçlendirme çalışmaları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından da yakından takip ediliyor.

Orta hasarlı binaların güçlendirilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan İnşaat Yüksek Mühendisi Musa Karagöz, bugüne kadar 171 bin 153 adet bina ve 421 bin 416 adet bağımsız bölümün tamamlandığını, orta hasarlı binalarla ilgili iki sürecin daha devam ettiğini bildirdi.

Bunlardan ilkinin sarsıntı nedeniyle tüm binalara performans analizi yaptırma zorunluluğu olduğunu anlatan Karagöz, “Performans analizi sonuçlarına göre binanın güçlendirilmesi için rapor kararı alınması halinde güçlendirme çalışması yapılacak. ilgili kurumlar tarafından yürütülmektedir.

Malatya’da hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını ve hafif hasarlı binalara girilebildiğini hatırlatan Karagöz, “Sadece ağır hasarlı binalara ulaşımımız yok” dedi.

Karagöz, Türkiye gibi ekonomik kaynakları kısıtlı ülkelerde güçlendirmenin çok uygun bir analiz önerisi olduğunu da belirterek, “Deprem bölgelerindeki betonarme yapıların performansını çok doğru bulduk. Komşu binalardaki donatılar dururken, olmayanlar yıkıldı, dolayısıyla güçlendirme korkusu da olmasın.” – MALATYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu