Haber

Lübnanlı tasarımcılar, depremzedelerle dayanışma amacıyla roket sobasının montajını paylaştı

Lübnanlı tasarım grubu “Bits to Atoms”, 2019 yılında Lübnan’daki protestocular için ısıtma, ısıtma ve pişirme gibi işlevlerinden yararlanması için tasarladıkları sobanın üretim detaylarını Kahramanmaraş’ta etkilenenlerle dayanışma amacıyla açık kaynak olarak yeniden paylaştı. kaynaklı deprem.

Kendin yap prensibiyle üretilebilen “Sobya’t Thawra/Devrim Sobası”, urban.koop işbirliğiyle 5. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında Karaköy rıhtımına yerleştirildi.

Bağımsız şehircilerden oluşan kolektif bir ağ olan “urban.koop” tarafından sosyal medya platformunda duyurulan paylaşımda, sobanın tasarımcılar tarafından nasıl kurulacağına dair bir görsel de paylaşıldı.

Bölgenin ısınma ihtiyacına yönelik ve bölgenin açık alanlarında uzun süreli kullanım için üretilmesi amaçlanan sobanın yapılışı urban.koop YouTube kanalından altyazılı olarak izlenebiliyor. tasarımcılarından biri, Guillaume Credoz.

Mimar Guillaume Credoz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Türkiye’de meydana gelen deprem nedeniyle evsiz kalanları sıcak tutmak için Sobya’t Thawra yeniden üretilecek. Sadık, sağlam ve verimli bir odun sobası, herhangi bir başka şeye ihtiyaç duymadan herkes tarafından monte edilebilir.” Çekiç, “Taş ile bile yapılabiliyor, bu da tasarımı içinde bulunduğu durumda çok değerli kılıyor. Kış, evini kaybedenlerin krizlerini daha da bunaltıcı hale getiriyor.” sözlerini kullandı.

Şehircilik alanında çalışan Türkiye merkezli bir kuruluş olan Urban.koop da sosyal medya hesabından kolay üretim yöntemleriyle tasarlanan roket sobaların imalat, imalat ve montaj çizim detaylarını paylaştı.

kesap-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu