Ekonomi

IMF Çin ekonomisinde bu yıl yavaşlama bekliyor

IMF’den yapılan açıklamada Çin ekonomisine ilişkin 4. Madde istişarelerinin tamamlandığı belirtildi.

Açıklamada, Çin’de Kovid-19 salgını sonrasında ekonomik aktivitenin 2023 yılında toparlandığı ve ülke ekonomisinin geçen yıl amaca uygun olarak yüzde 5,4 oranında büyüdüğü, toparlanmanın başta özel sektör olmak üzere iç talepten kaynaklandığı belirtildi. Tüketim ve para politikasının daha da gevşetilmesinin, şirketler ve hanelere yönelik vergi kesintileri ve afet yardımına yönelik mali harcamalar dahil olmak üzere destekleyici makroekonomik politikalarla desteklendiği kaydedildi.

Açıklamada, gayrimenkul sektöründe süregelen zayıflık ve zayıf dış talep nedeniyle ileriye dönük olarak büyümenin 2024 yılında yüzde 4,6’ya yavaşlamasının beklendiği belirtildi.

Büyümenin orta vadede kademeli olarak daha da düşeceğinin varsayıldığı ortak açıklamada, zayıf üretkenlik ve üretimin yaşlanmasından kaynaklanan olumsuz rüzgarlar nedeniyle ülke ekonomisinin 2028 yılında yaklaşık yüzde 3,4 oranında büyümesinin beklendiği belirtildi. nüfus.

Açıklamada, enflasyonun 2023 yılında büyük ölçüde elektrik ve gıda fiyatlarındaki düşüşe bağlı olarak gerilemesi beklenirken, çıktı açığının daralması ve baz etkilerinin etkisiyle 2024 yılında kademeli olarak yüzde 1,3’e yükseleceği iddia edildi. emtia fiyatlarında düşüş var.

Genel ekonomik görünüme ilişkin belirsizliklerin yüksek olduğuna dikkat çekilen açıklamada, gayrimenkul sektöründe beklenenden daha derin bir daralmanın özel sektör talebini daha da baskılayıp güveni kötüleştirebileceği, yerel yönetimlerin mali sorunlarını artırabileceği, enflasyonu düşürücü baskılara ve olumsuz makroekonomik baskılara neden olabileceği belirtildi. finansal geri bildirim döngüleri.

Açıklamada, dış talebin beklenenden fazla zayıflaması, küresel koşulların sıkılaşması ve artan jeopolitik gerilimlerin de önemli aşağı yönlü riskler oluşturduğu belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu