Ekonomi

HP, PC talebinin toparlanmasıyla gelirlerinde artış görüyor

HP Inc (NYSE:HPQ) yakın zamanda yaptığı bir güncellemede, Wall Street’in ikinci çeyrek için tahminlerini aşan bir gelir artışı bildirerek kişisel bilgisayar (PC) pazarında bir canlanmaya işaret etti. Müşteriler sistemlerini yükseltiyor ve bu da gelir artışına yol açıyor.

HP, diğer PC üreticileriyle birlikte, tüketicilerden, işletmelerden ve okullardan gelen yüksek talebin olduğu pandemi sırasında başlangıçta satışlarda bir artış gördü. Ancak bunu iki yıllık bir gerileme izledi. Bu düşüş şimdi iyileşme belirtileri gösteriyor.

Şirket, kısa süre önce yeni nesil bilgisayarlar için bir dizi yeni yapay zeka özelliği tanıtan Microsoft (NASDAQ:MSFT) tarafından teşvik edilen yeni bir yükseltme dalgasından faydalanmak istiyor. HP CEO’su Enrique Lores, yapay zekalı bilgisayarların 2024 mali yılının ikinci yarısında HP’nin bilgisayar satışlarının yaklaşık %10’unu oluşturacağını öngörüyor. Lores, şirketin yeni nesil yapay zeka bilgisayar pazarının henüz ilk aşamalarında olması nedeniyle yapay zeka bilgisayarlarının etkisinin 2025 yılında daha önemli hale geleceğini belirtti.

Eğitim sektörü müşterileri, COVID-19 sonrası uzun süreli düşüşün ardından sistemlerini yükselten okullarla birlikte HP’nin ikinci çeyrekteki satışlarına katkıda bulunan başlıca müşteriler oldu.

LSEG verilerine göre HP’nin ikinci çeyrek geliri 12,8 milyar dolara ulaşarak ortalama analist tahmini olan 12,6 milyar doları aştı. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarları içeren kişisel sistemler segmenti, bir önceki yıla kıyasla satışlarda %3’lük bir artış yaşadı. Öte yandan, baskı segmenti %8’lik bir düşüşe tanık oldu.

Şirket, 2024 mali yılı düzeltilmiş kar tahminini revize ederek, daha önce hisse başına 3,25 ila 3,65 dolar aralığında olan kar tahminini hafif bir düzeltmeyle hisse başına 3,30 ila 3,60 dolar arasında olmasını bekliyor. Özellikle, revize edilen tam yıl tahmininin orta noktası 3.45 dolar ile analist tahmini olan 3.43 doların biraz üzerinde yer alıyor.

Temmuz ayında sona eren üçüncü çeyrek için HP, 85 sentlik ortalama analist tahminine paralel olarak orta noktası 85 sent olan hisse başına düzeltilmiş bir kâr öngörüyor.

Bu finansal performans, HP’nin gelişen PC pazarı ortamında, özellikle de ürünlerinde gelişmekte olan yapay zeka teknolojisi entegrasyonuna odaklanarak, olumlu bir eğilimi yansıtıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu