Yaşam

Gökçe Kırgız Taner, ‘Gökçe Kırgız’ markasını kullanmayı bırakacak

‘Gömeyim o zaman’ şarkısıyla tanınan Gökçe Kırgız Taner’in, Gökçe Kırgız Durukan’ın marka haline getirdiği isminden haksız menfaat elde ettiğini iddia ettiği davada karar çıktı . Mahkeme Taner’in ‘Gökçe Kırgız’ markasını kullanmasının durdurulmasına karar verdi. Ayrıca toplam 146 bin 485 lira tazminat ödenecek davacı Durukan’ın talebinin ve sanık Taner’in yazılı özrünün reddedilmesine karar verildi.
‘Gömeyim o zaman’ şarkısıyla dönemin tanınan ismi Gökçe Kırgız Durukan’ın, dönüştüğü isimden haksız kazanç elde ettiği iddiasıyla Gökçe Kırgız Taner’e açtığı dava bir marka olduğu sonucuna varıldı. İstanbul 1. Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Hukuk Mahkemesi’nde görülen duruşmaya davacı Gökçe Kırgız Durukan ve tarafların avukatları katıldı.
İsminin kullanımının engellenmesini istedi.
Duruşmada konuşan Gökçe Kırgız Durukan, “İsmin sanık tarafından kullanılmasının engellenmesini talep ediyoruz.”
“Süre içinde ad ve soyad değişikliğine itiraz edilmemiştir.”
Sanık Gökçe Kırgız Taner’in avukatı, müvekkilinin 2006 yılından bu yana ‘Gökçe Kırgız’ sahne adını kullanarak meslek hayatına devam ettiğini belirterek, “Müvekkilim 2013 yılında adını ve soyadını değiştirerek ‘Gökçe Kırgız’ adını kullanmıştır. Karşı taraf soyadı değişikliği talebinde bulundu.” “Süre içinde herhangi bir itiraz yapılmamıştır. Ayrıca müvekkilim evlendikten sonra ‘Taner’ soyadını almış olup şu anda ‘Gökçe Kırgız Taner’ ismini kullanmaktadır. Davacı kesintisiz olarak müzik dünyası ile meşgul olmamıştır. Davayı bırakınız. reddedilir” dedi.
‘Gökçe Kırgız’ markasının davalı tarafından kullanımının durdurulmasına karar verildi
Mahkeme, davacı adına tescilli ‘Gökçe Kırgız’ ibareli markanın davalı tarafından kullanılmasının marka hakkına tecavüz oluşturduğunun tespit edildiğini belirterek, ‘Gökçe Kırgız’ markasının kullanımının durdurulmasına karar verdi. ‘ sanığı tarafından kullanılmasının engellenmesi kararının ardından sertleşti.
146 bin 485 lira tazminat kazandı: ‘Özür’ talebinin reddedilmesine karar verildi
Mahkeme, davacıya 70 bin 485 lira maddi, 75 bin lira manevi tazminatın yanı sıra 1000 lira itibar tazminatı ödenmesine karar verdi. Böylece toplam 146 bin 485 lira tazminat ödenecek davacının, davalıdan yazılı olarak özür dilemesi talebinin reddine karar verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu