Haber

Gaziantep’te meslek lisesi öğrencileri depremzede öğrenciler için güneş enerjili konteyner üretti

Gaziantep’in Şehitkamil ilçesindeki Şehit Serdal Şakir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrenim gören öğrenciler, 6 Şubat’ta yaşanan depremlerin ardından başlayan üretim kapsamındaki çalışmalara isteyerek katıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı karar doğrultusunda Metal Teknolojisi Alanı’nda eğitim gören 20 öğrenci, okul yöneticileri ve meslek öğretmenleri eşliğinde konteyner sınıf üretimine başladı.

16 öğrencinin eğitim görebileceği 3 metre genişliğinde ve 7 metre uzunluğundaki sınıflar, üzerlerine monte edilen güneş panelleri sayesinde kendi elektriğini üretebiliyor.

“Öğrencilerimiz büyük fedakarlıklar yapıyor”

Okul Müdürü Aytaç Karaca, depremden okulların da etkilendiğini hatırlattı.

Karaca, ağır hasar gören veya yıkılan okulların olduğuna dikkat çekti.

Bakanlığımızın talimatıyla ilk günden itibaren okulumuzda konteyner üretimine başladık. Bugüne kadar 6’sı bölgemizde olmak üzere 42 konteyner sınıfı sevk ettik. Şu anda hummalı bir şekilde çalışıyoruz.

söz konusu.

Karaca, ilk kez yaşadıkları elektrik kesintisi sorununu aşarak üretime başladıklarını anlattı.

Karaca, konteyner sınıflarının dini olduğunu belirtti.

Ağır hasar gören veya yıkılan okullarımızda eğitimin aksamaması için ürettiğimiz konteynerler güneş enerjisiyle çalışıyor. Üstlerine panelleri sabitliyoruz. Kendi enerjisini üretir.

dedi.

Karaca, okulları Bakanlığın planladığı tarihlerde eğitime alacaklarını belirterek,

Bu projede bizi en çok heyecanlandıran şey, öğrencilerimizin depremden etkilenmelerine rağmen üretmeye devam etmeleri. Öğrencilerimiz büyük fedakarlıklar yapıyor.

ifadeleri kullandı.

“Depremin ikinci gününden beri buradayız”

Öğrenci Ömer Can Atmaca, sarsıntının etkisini atlattıktan sonra hızla okula geldiğini söyledi.

Çalışmalara ailesinin izniyle katıldığını belirten Atmaca, şunları söyledi:

Depremin ikinci gününden beri buradayız. Gece gündüz çalışıyoruz. Depremzedeler için derslik üretiyoruz. Öğrencilerimizin eğitimlerine devam edebilmeleri için çalışıyoruz.

dedi.

Öğrencilerden Orhan Kayakıran, okul müdürünün daveti üzerine geldiklerini ve üretimlerini vardiyalı olarak sürdürdüklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu