Haber

Çocuk Hakları Buca’da unutulmadı

20 Kasım 1989 yılından bu yana Birleşmiş Milletler (BM) tarafından dünya genelinde çocukların karşı karşıya kaldıkları hak ihlallerini gündeme taşımak emeliyle kutlanan “Dünya Çocuk Hakları Günü ” Buca’da unutulmadı. Çocuk Hakları günü nedeniyle Buca Belediyesi AR-GE Müdürlüğü öncülüğünde bir panel gerçekleştirildi.

Buca Belediyesi ana hizmet binası Meclis Salonu’nda Ar-Ge Sürdürülebilirlik ve İnovasyon Merkezi tarafından düzenlenen panelin moderatörlüğünü Psikolog ve Sosyolog Demet Işık gerçekleştirdi. Konuşmacılar ise Buca Belediyesi Hukuk İşleri Müdürü Avukat Aksiyon Kutluer Türker, İzmir Büyükşehir Belediyesi Çocuk Hakları Ünite Sorumlusu Makbule Kurt, İzmir Kontrollü Hürlük Müdürlüğü Psikoloğu Ezgi Sönmez, İzelman A.Ş Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı İcra Konseyi Üyesi Sevgi Tanboğa oldu.

Tarihsel süreçte çocuk haklarının gelişimi ve sürdürülebilir kalkınma gayeleri kapsamında çocuk hakları kavramları üzerinde durulan panele iştirakçiler ağır ilgi gösterdi.

Buca Belediyesi Hukuk İşleri Müdürü Hareket Kutluer gerçekleştirmiş olduğu konuşmada Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Bildirgesi’nden bahsederek ülkemizde hukuk sistemi içerisinde çocuk haklarının yerinden bahsetti. Kutluer, “Çocuğa bakış açısı Cumhuriyet dönemi ile yeni bir döneme giriyor. Medeni Kanunla birlikte kadını ve çocuğu korumaya yönelik olarak çağdaş adımlar atılıyor. Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutlamamıza vesile olan Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi 1989 yılında imzalanıyor. Türkiye’de bu anlaşmayı imzalıyor. 1995’de Resmi Gazete’de yer alarak yürürlüğe giriyor” dedi.

İzmir Kontrollü Hürlük Müdürlüğü Psikoloğu Ezgi Sönmez, “Suça sürüklenen çocuklar ve nedenleri” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Kendini inançta hisseden çocukların daha sağlıklı bireyler olduğunu söz eden Ezgi Sönmez, çocuk gelişiminin bir süreç olduğunu belirtti. Sönmez, aileler ve toplum tarafından kabul görmeyen çocukların kendilerini söz edebilmek için olumsuz ortamlara girip suça karışabildiklerini belirterek “Çocukların suça teşvik edilmesinin hem ebeveynlerle hem toplumsal bakış açısıyla hem eğitim sistemiyle doğrudan bir ilgisi bulunmaktadır” diye konuştu.

ANKET SONUÇLARI AÇIKLANDI

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çocuk Hakları Ünite Sorumlusu Makbule Kurt, kurum olarak yaptıkları Çocuk Hakları Farkındalık Anketi sonuçlarını açıklayarak şöyle konuştu: ”Çocuk hakları multidisiplin bir alan. Çocuk haklarını tek başına değerlendiremeyiz. Bir noktada psikoloji, sosyoloji, hukuk, pedogoji üzere bir çok alan çocukla ilgili. Lakin bütünsel olarak çalışılınca kıymet kazanıyor.”

Yaptıkları anketlerle çocuk hakları konusunun bilinirliğini ölçtüklerinden bahseden Makbule Kurt, ne yazık ki bu bahiste toplumsal şuurun çok düşük düzeylerde olduğunun altını çizdi.

İzelman A.Ş Toplumsal Hizmetler Uzmanı Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı İcra Konseyi üyesi Sevgi Tanboğa ise sürdürülebilir kalkınma maksatlarının İzelman Anaokulları’nda eğitim gören çocuklara öğretilmesi maksadıyla kurum olarak yaptıkları çalışmalardan bahsetti. “Çocuklar için projeler yapılırken çocukların fikirleri alınmıyor. Onların özel alanları, biz yetişkinlerin değil. Halbuki ki projeler geliştirilirken çocukların da iştiraki sağlanmalı, çocukların istediği biçimde olmalı. “ diyerek kelamlarını sürdüren Sevgi Tanboğa, kavramların çocuklar tarafından bilinirliğinin artması için kurum olarak projeler geliştirip, uygulamalı olarak hayata geçirdiklerini kaydetti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu