Ekonomi

Çin’den kendi para birimine karşı işlem açanlara uyarı

Pazartesi günü yapılan açıklamada Çin Halk Bankası, yetkililerin renminbi döviz kurunu makul düzeyde istikrarlı bir seviyede tutacak araçlara sahip olduğunu ve bu konuda kendilerine güvendiklerini belirtti.

Para birimi Pazartesi günü dolar karşısında yüzde 1 kadar yükselerek gün içi en yüksek seviyesi olan 7,2698 remninbi’ye ulaştı.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, Çin ekonomisinin ivme kazanmaya çalıştığı bir dönemde, bir dizi ümitsiz verinin etkisiyle para biriminin dolar karşısında zayıflayacağına işaret eden süreçlere değinilerek, ” Tek taraflı spekülasyonları kararlılıkla düzelterek harekete geçeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Kamu bankalarından güçlü alım

Yatırımcılar, Çin Halk Bankası’nın kullandığı dilin normalden çok daha güçlü olduğunu ve bu yıl açık piyasa alımları yoluyla Çin para birimini sıklıkla destekleyen devlet bankalarının Pazartesi günü daha yoğun bir şekilde renminbi satın aldığını kaydetti.

Şangay merkezli bir döviz yatırımcısı konuya ilişkin şu yorumu yaptı: “Merkez Bankası bu sefer gücünü gösterdi ve gerçek bir fark yarattı.”

ABD para biriminin emsalleri karşısında değerini ölçen dolar endeksi Pazartesi günü Asya piyasalarında yüzde 0,3 düşerken, Renminbi’deki artış diğer para birimlerinin dolar karşısında kazandığı kazanımları geride bıraktı.

Öte yandan Pekin, hafta sonu açıklanan ve ülkenin Ağustos ayında deflasyondan kurtulduğunu gösteren olumlu ekonomik verilere dayanarak beklenenden iyi gelen kredi rakamlarını da yayınladı.

Kredi rakamlarında sürpriz artış

Rakamlar, Çin bankalarının yeni kredilerinin Ağustos ayında 1,36 trilyon renminbi’ye (186 milyar $) ulaştığını ve Temmuz ayındaki 345,9 milyar renminbi’den (47,4 milyar $) keskin bir artışla piyasa beklentilerini aştığını gösterdi.

Yeni renminbi kredilerinde beklenenin üzerinde artış, öğleden sonraki seansta alımların artmasına neden olarak CSI 300 Endeksi’nin yüzde 1,3’e kadar yükselmesine ve seansı yüzde 0,7 artışla kapatmasına neden oldu.

Morgan Stanley analistleri, güçlü kredi toparlanmasının yerel yönetim özel tahvil ihraçlarındaki artıştan kaynaklandığını söyledi.

Kredi büyümesi Eylül’de 10-20 baz puan artabilir

Banka, güçlü devlet tahvili ihracının devam etmesi ve ülke genelinde asgari konut kredisi faiz oranı gerekliliklerinin hafifletilmesi nedeniyle geniş kredi büyümesinin Eylül ayında 10 ila 20 baz puan daha artmasını beklediğini açıklamıştı.

Öte yandan Morgan Stanley, kredi büyümesindeki iyileşmenin sürdürülebilirliğinin siyasi çabalara bağlı olacağı uyarısında bulunarak, “borç deflasyon döngüsü riskinin önlenmesine yardımcı olmak için merkezi hükümet öncülüğünde daha güçlü mali teşviklerin gerekli olduğunun” altını çizdi.

Credit Agricole Çin Baş Ekonomisti Zhi Xiaojia şunları söyledi: “Çin’deki kredi verileri piyasa beklentilerinden daha güçlü geldi ve Merkez Bankası’nın sürpriz faiz indirimleri, ipotek desteği ve artan politika çabaları sayesinde kredi istikrarına dair bazı ilk işaretler vardı. Devlet tahvili ihracının ağustos ayında hızlandığını gösteren işaretlere dikkat çekerek, “Bu belirsizlik hala devam etse de, en azından büyümenin bazı erken istikrar işaretleri gösterdiğine dair iyi bir sinyal” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu