Haber

Çin Devlet Başkanı Şi: “Pasifik ada ülkeleriyle bağımız üçüncü tarafı hedef almıyor”

Çin Devlet Lideri Şi Cinping, ülkesinin Pasifik ada ülkeleriyle bağlantılarının üçüncü bir tarafı maksat almadığını, jeopolitik rekabet gayesi taşımadığını belirtti.

Şi, Tayland’da düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Zirvesi’nde, Papua Yeni Gine Başbakanı James Marape ile görüşme gerçekleştirdi.

Çin’in Pasifik ada ülkeleri ile eşitlik, karşılıklı hürmet, açıklık, kapsayıcılık ve kazan-kazan iş birliği temelinde bağlar kurduğunu vurgulayan Şi, “Pasifik ada ülkeleriyle bağımız üçüncü bir tarafı hedef almıyor, jeopolitik rekabet amacı taşımıyor.” dedi.

Şi, Çin ile Papua Yeni Gine ortasındaki dostluk ve iştirakin gelişmiş ülkeler ortasında dayanışma ve iş birliğine örnek teşkil ettiğini vurgulayarak, Nesil ve Yol Teşebbüsü kapsamında farklı alanlarda nitelikli iş birliğini geliştirmeyi umduklarını kaydetti.

Marape ise Papua Yeni Gine’nin, Çin ile Pasifik ada ülkeleri arasındaki bağların güçlendirilmesi için aktif çalışacağını belirterek, “Hiçbir güç bizi Çin ile ilişkilerimizi geliştirmekten alıkoyamaz.” diye konuştu.

Çin, ABD ve başta Avustralya olmak üzere Pasifik’teki müttefikleriyle tansiyonların ve rekabetin arttığı son devirde Pasifik ada ülkeleriyle münasebetlerini geliştirmeye özel ehemmiyet veriyor.

Çin ile Solomon Adaları ortasında nisanda imzalanan güvenlik iş birliği mutabakatı bu tarafta atılan bir adım olarak değerlendirilmişti.

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, mayıs sonunda 8 ülkeyi kapsayan Pasifik ada ülkeleri tipinde kapsamlı iş birliği teklifinde bulunmuş fakat Solomon Adaları ile imzaladığı güvenlik muahedesine benzeri bir iş birliği çerçevesini başka ülkelere çok taraflı olarak genişletme teşebbüsünden umduğu sonucu alamamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu