Haber

Çiftçilerin Domates İhracatının Kısıtlanmasına Karşı Protestoları Sürüyor: “Çiftçinin Boynuna Resmen İlmik Bağladınız”

DİLAN BUTLU

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın domatese yönelik ihracat yasağına çiftçilerin protestosu devam ediyor. Antalya’nın Kaş ilçesindeki eylemin ardından bugün de yapımcılar Serik ve Aksu’da eylem yaptı. Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Kınık Mahallesi’nden domates üreticisi İsmail Göben, “Sevgili Tarım Bakanım yemin ederim ki seneye 6 dönüm ekmeyeceğim. Allah razı olsun, bizi öldürdünüz, bizi terörist ilan ettiniz. Borç içinde. Muhtemelen bu yıl ucuza yiyeceksin.” Ama gelecek yıl ne olacak? Resmen çiftçinin boynuna bir ilmik bağladınız. Burada zorlanıyoruz. Sesimizi duyan olursa lütfen bize yardım etsin.”

Tarım ve Orman Bakanlığı, domates fiyatlarındaki artışı ve depremi gerekçe göstererek “gıda arz güvenliğinin ve fiyat istikrarının sağlanması” gerekçesiyle 14 Nisan 2023 tarihine kadar domates ihracatını kısıtladı. 2 Mart 2023 tarihli domates ihracatının kısıtlanması kararı dün ve bugün Antalya’da çiftçiler tarafından protesto edildi.

Antalya’nın Kaş ilçesindeki üreticilerin ardından bugün Serik ve Aksu ilçelerinde devam ediyor. Kararın kaldırılmasını talep eden üreticiler, kayıp yaşamamak adına ürünlerini teslim almıyor.

Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Kınık Mahallesi’nden domates üreticisi İsmail Göben, 12 dönümlük arazisinde domates üretiyor. Ürünlerini satamayacağını söyleyen Göben, gelecek yıl domates üretmeyeceğini söylüyor.

“TARIM BAKANI GELECEK YIL KESİNLİKLE 6 DEKORASYON YAPMAYACAĞIM”

Göben, ANKA Haber Ajansı’na şunları söyledi:

“Vallahi sayın Tarım Bakanı seneye kesinlikle 6 dönüm ekmeyeceğim. Allah razı olsun bizi öldürdünüz, terörist ilan ettiniz. Biz teröristsek tutuklayın hapse atın. zaten borcum var.” Satamadım, ne yapacağım? Ben bu domatesi ne yapacağım? Adam öyle söyleyince 12 milyon liradan kök saldık. Tarım Kredi’den 6 milyon 300’den kömür aldık. Artı TARSİM artı faiz. TARSİM’i rüzgar tüneline attı.” Reddetti. .’ Et ve sütün arayışındasın, iki yıl sonra bekle domatesi arayacaksın.

“BURAYA ÇARPACAĞIZ, SESİMİZİ DUYAN VARSA BİZE YARDIMCI OLUN”

Çünkü hazır borcundan çıkamayınca bu duruma düştük. Muhtemelen bu yıl ucuza yiyeceksin ama seneye ne olacak? Çiftçi bu yıl iyi olacak ama gelecek yıl fidanı toprağa dikemeyecek. Resmen çiftçinin boynuna bir ilmik bağladınız. Burada bağırıyoruz. Sesimizi duyan varsa lütfen yardımcı olsun. Şu an çok kötü bir ruh halindeyim. 12-13 ton domatesim var. Tüccarımı, komisyoncumu arıyorum, ‘Abi ne yapayım? Zaten 100 ton domatesim var” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu