Teknoloji

Beklenen Son Geldi: Microsoft, Cortana’yı Bilgisayarlardan Ne Zaman Kaldıracağını Sonunda Açıkladı!

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, 2015 yılında kuruldu. Cortana Kendi adını taşıyan dijital asistanı Windows 10 için piyasaya sürdü. Bu dijital asistanı kullanan kullanıcılar, Google Asistan ve Siri’ye benzer bir deneyim yaşama fırsatı buldu. Ancak, Cortana bir şekilde popüler olmadı . Hal böyle olunca Microsoft, 2019 yılından itibaren adım adım Cortana’yı öldürmeye başladı. Bunun ilk katmanı iOS ve Android sürümlerinde mevcut. gördük.

Ancak Microsoft, Windows’ta Cortana’yı da sonlandıracak olan yalnızca taşınabilir sürüm değil uzun zamandır konuşuluyor . Hatta son iddialara göre Microsoft, 2023’ün sonunun prestijiyle Cortana’nın Windows sürümünü devre dışı bırakacaktı. Şimdi nihayet bununla ilgili somut bir gelişme yaşandı. Microsoft, Cortana’yı Windows ekosisteminden ne zaman kaldıracak? resmen açıklandı.

Cortana bu ay Windows’tan kaldırılıyor!

Resmi internet sitesinde Windows üzerinde Cortana uygulaması hakkında açıklama yapan Microsoft, yazılımın ağustos ayının prestijiyle desteklemeyeceğini duyurdu. Ancak Teams ve Outlook ile entegre çalışan Cortana bir süre daha desteklenmeye devam edecek. Microsoft, Cortana’dan sonraki süreç hakkındaKendisi de bazı açıklamalarda bulundu.

Copilot, Cortana’nın merakla beklenen sonunu getirdi!

Birkaç ay önce düzenlenen Build 2023 etkinliğinde, yardımcı pilotCortana yerine Microsoft adlı yeni bir yapay zeka aracıyla tanışın Yardımcı pilot geçecek söylenmiş. Copilot, yalnızca Windows 11 için değil, şirketin diğer hizmetleri için de kullanılabilecek bir yapıya sahip olacak. Aslında bu yeni özellik, Cortana ihtiyacına da hitap ediyor. ortadan kaldırırdı . Bugün yapılan açıklama ile beklenenin gerçekleştiğini söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu