Haber

Aylardır suların durulmadığı İran’a bulaşan ahlak polisi kim?

İran Türkiye’nin başkenti Tahran’da 13 Eylül’de ‘ahlak polisi’ olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin 16 Eylül’de hayatını kaybetmesi, ülke hükümetine karşı protestoları ateşledi. Dünyanın gözü buradayken dün dikkat çekici bir gelişme yaşandı.

“KURULDUĞU YER KAPATILDI”

İran Başsavcı Muhammed Cafer Muntazeri, ülkede iki ayı aşkın süredir devam eden Mahsa Emini gösterileriyle ilgili eleştirilerin odağında yer alan “ahlak polisi” biriminin kapatıldığını duyurdu. Yargının ülkedeki son gösterileri tüm tarafları ile birlikte değerlendirdiğini ifade eden Muntazeri, Moral Polisi biriminin kapatılmasıyla ilgili soru üzerine, “Manevi polisin Yargı ile hiçbir ilişkisi yoktur. Moral polisi nerede olursa olsun kapatılmıştır. geçmişte kuruldular.” söz konusu. Konuyla ilgili Emniyet Müdürlüğü’nden herhangi bir açıklama yapılmadı.

“İRAN-IRAK SAVAŞI İLE KIYASLANMAZ BİR HİBRİT SAVAŞ”

Ülke geneline yayılan ve rejim çelişkilerine dönüşen gösterileri “melez savaş” şeklinde anlatan Muntazeri, 8 yıllık İran-Irak Savaşı’ndan daha kapsamlı bir savaşla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Muntazeri, “İran-Irak Savaşı ile kıyaslanamayacak olan hibrit savaş siyasettir, sahtedir ve sahtedir.” haberlerYayılma, siber, kültürel ve diplomatik savaş, diğer ülkelerle ilişkileri bozma, dini ve etnik azınlıkları bölme, ekonomik yaptırımları artırma gibi birçok yönü var.” İngiltere, Fransa, Almanya, İsrail ve bazı Arap ülkelerini suçladı.

2006 YILINDA KURULMUŞ, SADECE BAYANLARI UYARACAKLAR

Peki, koca bir devleti çöküşün eşiğine getiren olaylar zincirini başlatan ahlak polisi kimdir? Bu birim neden ve ne zaman kuruldu? İran’da 1983 yılında toplum içinde saçını tamamen örtmeyen bir kadının 74 kırbaçla cezalandırılmasına karar verildi. Daha yakın zamanda buna 60 yıldız hapis cezası eklendi. İran Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kurulan ahlak polisi, ilk olarak 2006 yılında göreve başladı. Bu polisler başlangıçta sadece sokak giyim kurallarına göre “uygunsuz” giyinen, başlarını düzgün şekilde örtmeyen veya takmayan kadınları uyarıyordu. uzun ve bol giysiler giyin.

BİR SÜRE SONRA TESPİT ETMEYE BAŞLADILAR

Ancak birim daha sonra söz konusu kadınları gözaltına almaya başladı. Bunu yaparken zaman zaman sert teknikler uygulandı, akıl almaz görüntüler ve gözaltına alınan kadınların gözyaşları dünya kamuoyunda geniş yer buldu. Ancak ahlak polisinin uygulamasına herhangi bir kısıtlama getirilmedi. Mahsa Emini ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybedince damlayan sular taştı. Bugün İran, kadınları deyim yerindeyse sıraya sokmak için kurduğu ahlak polisi biriminin bedelini daha da ağır ödüyor.

Bir Ahlak Polisinin İtirafı: RESMİ OLARAK AVLANMAYA GÖNDERİLDİK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu