Haber

Atatürk’ün Diyarbakır’a gelişinin 86. yıl dönümü törenle kutlandı

Büyük Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün Diyarbakır’a gelişinin 86. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

Yenişehir Kaymakamlığı tarafından Diyarbakır Tren Garı’nda düzenlenen törende, Atatürk’ün 15 Kasım 1937’de trenle Diyarbakır’a gelişi ve karşılanması anlatıldı.

Trenden inen gaziler, Yenişehir Kaymakamı olarak görev yapan Sur Kaymakamı Asım Solak’a Türk bayrağını takdim etti.

Kaymakam Solak, Türk bayrağını öperek öğrencilere verdi.

Törende öğrenciler tarafından İstiklal Marşı ve şiirler okundu.

Kaymakam Solak, törende yaptığı konuşmada, önemli bir ticaret, kültür ve medeniyet şehri olan Diyarbakır’ın, farklı medeniyetlerden çok sayıda devlet adamı, şair, seyyah ve değerli insana ev sahipliği yaptığını söyledi.

Diyarbakır’la kurduğu bağ nedeniyle kent halkı tarafından fahri vatandaş ve ev sahibi olarak kabul edilen Mustafa Kemal Atatürk’ün, 1916-1937 yılları arasında farklı görevlerde 100 günü aşkın süre boyunca Diyarbakır’da kaldığını anımsatan Mustafa Kemal, şöyle konuştu:

“Diyarbakır’a her gelişinde büyük bir mutluluk ve mutluluk hissettiğini ifade eden Atatürk, her ortamda Diyarbakır’a ve halkına gönülden bağlı olduğunu dile getirdi. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Diyarbakır’a geldi. Ölümünden tam bir yıl önce, 15 Kasım 1937’de tren istasyonuna yapılan istasyon, ülkemizin her yerinde olduğu gibi Diyarbakır halkı tarafından da büyük bir coşku ve sevgiyle karşılandı. Yıllar süren Milli Mücadele döneminde yüzlerce şehit ve gazinin fedakarlığı, Cumhuriyet döneminde de aynı hassasiyeti göstermiştir. 15 Kasım 1937 “2012 yılında bu büyük komutan ve devlet adamını ağırlama ayrıcalığına sahip olmuştur. Ona tüm kalbimizle bağlıyız ve ona bağlıyız.”

Diyarbakır’ın ülkemizin hızla gelişen şehirlerinden biri ve dünyaya açılan bir vitrin olduğunu belirten Solak, tüm Diyarbakır gibi kendilerinin de Diyarbakır’ı daha da geliştirip güzelleştirmek ve dünya şehirleri arasındaki yerini sağlamlaştırmak için var güçleriyle çalıştıklarını ifade etti. .

Törene askerler, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu