Ekonomi

Almanya’nın İsrail’e silah ihracatı 10 ayda yaklaşık 10 kat arttı

Alman Haber Ajansı DPA’nın Alman Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı’na dayandırdığı haberine göre, Alman hükümeti yılbaşından 2 Kasım’a kadar yaklaşık 303 milyon euroluk silah ve askeri malzeme satışına onay verdi. Böylece, Almanya’nın İsrail’e silah ve askeri teçhizat satışında 2022 yılının aynı dönemine göre yaklaşık 10 kat artış kaydedildi.

İsrail-Filistin çatışmasının başlamasından sonraki ilk birkaç haftada federal hükümet İsrail’den gelen 185 başvuruyu onayladı.

Haberde, Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı, İsrail-Filistin çatışmasının ardından, “Alman federal hükümeti, mevcut durum nedeniyle İsrail’e askeri teçhizat ihracatına yönelik başvuruları öncelikli olarak değerlendirip karara bağlamaktadır.” beyanı yer aldı.

Almanya’da silah ihracatına, Alman Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Federal Ekonomik İşler ve İhracat Kontrol Dairesi’nin (BAFA) katılımıyla karar veriliyor. Özellikle hassas durumlarda, Başbakan ve diğer bakanların da yer aldığı Federal Güvenlik Konseyi bu kararı verebilmektedir.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, 12 Ekim’de Hamas’ın saldırıları nedeniyle İsrail’in Almanya’dan savaş gemileri için mühimmat istediğini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu