Haber

Almanya’da ‘Erdoğan yandaşlarına’ uyarı

Almanya’da 14 Mayıs seçimleri yaklaşırken “nefret söylemi içeren kampanyalara karşı önlem alın” çağrısı yapıldı. Almanya Adalet Bakanı Marco Buschmann, İçişleri Bakanı Nancy Faeser ve Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’a mektup göndererek, tedbirlere karşı nefret söylemine son verilmesi gerektiğini bildirdi.

‘ERDOĞAN TARAFTARLARI SEÇİM KAMPANYASI YÖNETECEK’

Rheinische Post gazetesinin Hür Demokrat Partili (FDP) Buschmann’a yazdığı mektupta, “Seçimler dikkate alındığında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan taraftarlarının önümüzdeki haftalarda Almanya’da daha güçlü bir seçim kampanyası yürütmesi bekleniyor. Kampanya faaliyetleri çerçevesinde , insan onurunu zedeleyici nefret söylemi içeren ifadelerin yayılmasını dikkate almalıyız” dedi.

‘TÜRKİYE BİR KEZ DAHA AÇIKÇA HATIRLANMALI’

Buschmann mektubunda, “Olaylar, bazı Türk yetkililerin seçim kampanyası faaliyetlerinde siyasi muhaliflere karşı bilinçli olarak insan onurunu zedeleyici bir dil kullanacaklarını gösteriyor. Bu hiçbir şekilde kabul edilemez ve niyet özgürlüğünün sınırlarının açık bir ihlalidir. ” Buschmann, içişleri ve dışişleri bakanlarına yazdığı mektupta, yabancı yetkililerin meclis yasası çerçevesindeki faaliyetlerine izin verilmesi zorunluluğunun titizlikle uygulanması ve kuralların -gerekirse bir kez daha- Türkiye’ye net bir şekilde hatırlatılması gerektiğini vurguladı. .

AK Parti Milletvekili Mustafa Açıkgöz’ün 13 Ocak’ta Neuss’ta yaptığı konuşmada PKK ve Gülen örgütü mensuplarına yönelik “Onları saklandıkları yerlerden çıkarıp yok edeceğiz” açıklaması Almanya’da nefret söylemi olarak değerlendirilerek tepki gördü. Bakanlığa çağrıldı. (DW Türkçe)

anamurhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu